
Снимка: gettyimages
ДНК може да разкрие улики за здравната история на мумифициран човек, обясняват експертите
Въпросът от какво е починал Тутанкамон е предмет на дебат повече от век. Скорошен ДНК анализ обаче доближи експертите до разкриването на точната причина за смъртта на момчето фараон, пише „Дейли мейл”.
ДНК анализ разкрива нови подробности за смъртта на Тутанкамон
Проучването е направено от експерти от Медицинския факултет на университета в Кайро и двама германски специалисти по генетика. След обстойно изследване на мумията на Тут са открити генетични доказателства, които предполагат, че преждевременната му смърт се дължи на отчасти на повтарящи се пристъпи на малария. Болестта, която се пренася от комари, е лечима в наши дни. Но често се е оказвала фатална в Древен Египет преди 3300 години.
Снимка: gettyimages
Малария и кръвосмешение: причините за преждевременната смърт на Тутанкамон
ДНК анализът посочва и кои са бабата и дядото на Тутанкамон. Това са фараонът Аменхотеп III и неговата съпруга Тийе - и двамата също са починали от малария. „Това е поредното парче от пъзела, обграждащ обгърнатият в мистерия живот и смъртта на Тут”, твърдят изследователите.
Снимка: gettyimages
Те са потвърдили, че момчето фараон е дете, родено от кръвосмешение, което е довело до развиването на множество здравословни проблеми, които също може да са допринесли за краткия му живот.
Как ДНК изследванията разкриват мистерията около кончината на момчето фараон
Установяването на причината за смъртта на мумифицирано тяло е трудно заради влошаването на останките с течение на времето и самия процес на мумифициране, който включва отстраняване на всички органи с изключение на сърцето. Но ДНК може да разкрие улики за здравната история на мумифициран човек, обясняват експертите.
Фараонът Тутанкамон управлява Египет само девет години, преди да почине едва на 18-годишна възраст. Въпреки че е начело на страната твърде кратко време, той остава един от най-известните фараони в историята.
Снимка: gettyimages
Гробницата му се превръща в най-великото археологическо откритие на 20-и век, когато британецът Хауърд Картър се натъквана нея през 1922 година в Долината на царете и тя е непокътната от мародерски набези.
Снимка: gettyimages