Трябва ли да се продават акции при спадове на фондовите пазари

„Уолстрийт” може съвсем скоро да попадне в лапите на нов „мечи пазар”, предупреждават анализатори. Причината - офанзивата с митата на администрацията на Доналд Тръмп поражда страхове, че допълнителните тарифи върху вносните стоки от цял свят ще вкарат в рецесия глобалната икономика.

Последният „мечи пазар” беше през 2022 г. Сривовете на пазарите от последната седмица обаче напомнят на внезапния и бурен спад от 2020 г., когато основният индекс S&P 500 отчете понижение с 34% за един месец - най-краткият срив на пазара в историята.

Защо се нарича „мечи пазар”?

„Мечи пазар” е термин, използван на „Уолстрийт”, когато индекс като S&P 500 или Dow Jones Industrial Average е паднал с 20% или повече от последния си връх за продължителен период от време.

Защо се използва мечка за обозначаване на пазарен спад?

Мечките зимуват и затова те символизират пазар, който отчита спад. Обратно - на „Уолстрийт” наричат пазар във възход „бичи”, защото биковете са агресивни и атакуват.

Снимка: gettyimages

​S&P 500, основният измерител на Нюйоркската фондова борса за стабилността на пазара, затвори с 0,2% по-ниско в понеделник, след като отчете спад с цели 4,7%. Той е със 17,6 на сто под историческия си връх от 19 февруари.

В първия ден от работната седмица Dow industrials паднаха с 0,9%, а технологичният Nasdaq, който вече беше в „мечи пазар”, се възстанови от ранния спад и завърши с малко увеличение от 0,1%. Последният „мечи пазар” за S&P 500 беше от 3 януари до 12 октомври 2022 г.

Какво притеснява инвеститорите?

Търговската война е засилила страха и несигурността на най-голямата фондова борса в света относно това как ще реагират бизнесите и потребителите. Доналд Тръмп изпълни заплахите си за тарифи миналата седмица, като обяви 10% базисен данък върху вноса от всички държави и по-високи тарифи върху десетки нации, които имат търговски излишъци със САЩ.

Снимка: gettyimages

Глобалните пазари се сринаха на следващия ден, а продажбите се задълбочиха, след като Китай обяви, че ще отговори със свои тарифи, равни на тези на САЩ.

Митата причиняват икономически проблеми, защото са данък, който се плаща от вносителите и често се прехвърля върху потребителите, като увеличава инфлационния натиск. Освен това предизвикват ответна реакция от търговските партньори, което може да навреди на всички засегнати икономики.

Данъците върху вноса могат да нанесат икономически щети, като усложняват решенията, които трябва да вземат бизнесите, включително кои доставчици да използват, къде да разположат фабрики и какви цени да определят. Тази несигурност може да ги накара да отложат или отменят инвестиции, които помагат за икономическия растеж.

Митата идват в момент, когато икономиката на САЩ вече показва признаци на забавяне. Пазарите също така се притесняват, че тарифите могат да увеличат инфлацията, която наскоро отчете повишение.

Колко дълго продължават „мечите пазари” и колко дълбоко достигат?

Средно „мечите пазари” отнемат 13 месеца, за да преминат от връх до дъно и 27 месеца, за да излязат на нула след периода на Втората световна война. Индексът S&P 500 е отчитал спад средно с 33% по време на „мечи пазари” през този период. Най-големият срив от 1945 г. се случи през „мечия пазари” от 2007-2009 г., когато S&P 500 се понижи с 57%.

Снимка: gettyimages

Историята показва, че колкото по-бързо един индекс навлиза в „мечи пазар”, толкова по-плитки са те. Исторически акциите са падали в „мечи пазар” за средно 251 дни (8,3 месеца). Когато S&P 500 е отчитал понижение с 20% по-бързо, индексът е имал средно загуба от 28%.

Най-дългият „мечи пазар” е продължил 61 месеца и е приключил през март 1942 г. Той е намалил стойността на индекса с 60%.

Кога приключва „мечият пазар”?

Обикновено инвеститорите търсят 20% увеличение от ниската точка, както и устойчиви печалби за поне шестмесечен период. За по-малко от три седмици акциите скочиха с 20% от ниската си точка през март 2020 г.

Трябва ли инвеститорите да продават сега?

Ако ви трябват парите веднага или искате да ограничите загубите, отговорът е „да”. В противен случай много експерти  препоръчват да преминете през възходите и спадовете, като помните, че тези колебания са част от цената на по-силните печалби, които акциите са осигурявали в дългосрочен план.

Докато продажбата на акции ще спре загубите, тя ще предотврати и всякакви потенциални печалби. Много от най-добрите дни за „Уолстрийт” са се случили по време на „мечи пазар” или веднага след края му. Това включва два отделни дни през средата на „мечия пазар” от 2007-2009 г., когато S&P 500 се покачи с около 11%, както и скокове от над 9% по време и непосредствено след едномесечния „мечи пазар” през 2020 г.

Експертите препоръчват да се влагат пари в акции само, ако те няма да са необходими за няколко години. Индексът S&P 500 се е възстановил от всеки свой предишен „мечи пазар” и в крайна сметка е достигал нови исторически върхове.

Най-трудното десетилетие за фондовия пазар след разпадане на dot-com балона през 2000 г. стана известно с жестокия си натиск, но акциите често са успявали да възстановят своите стойности в рамките на няколко години.