Велики четвъртък е и църквата припомня за Тайната вечеря и за Юда
Велики четвъртък е. Църквата припомня за Тайната вечеря и за Юда, който предава Христос. По-рано днес, на Василиевата света литургия, след тридневно варене беше осветено миро, с което завърши деветият такъв акт в историята на българската църква.
Във всички храмове вечерта на Велики четвъртък се четат 12-те Евангелия, които разказват за последните дни от земния път на Христос и мъченията по пътя към кръстната му смърт. Изнася се и разпятието от олтара. В патриаршеската катедрала последованието отслужи патриарх Даниил заедно с митрополита на САЩ, Канада и Австралия.
“Това означава, че тя продължава да върши своята мисия - да дава даровете на Св. Дух на всички, които искат да са с Бога”, каза българският патриарх и Софийски митрополит Даниил.
Още в третата седмица от Великия пост на Неделя Кръстопоклонна, патриарх Даниил освети съставките за светото миро.
“Макариополският епископ Николай определя в своята студия 1956 г – от 20 до 56 съставки, но те са повече – в случая ние имаме 75 тази година. Бяло гроздово вино и маслинен елей или зехтин, има и летливи течности, билките и смоли. Самото поставяне на черния балсам, на течния астеракс, поставяне на летливите масла – това всичко е неповторимо, цялата църква е в благовоние и аромат”, разказа варненският и великопреславски митрополит Йоан.
Велики четвъртък е - в православните храмове прозвуча евангелският текст
Варенето му започна на Велики понеделник при непрестанно четене на Евангелски текстове. А днес дойде ред на кулминацията. Разлято в осем двайсетлитрови съда, наречени конкуми, мирото беше осветено от патриарх Даниил – както са правили и неговите предшественици от 1950-а година насам.
“Освещаването на мирото е едно безспорно много красиво и велико последование. От днес насетне ние ще имаме определено време свето миро. Господ в тези свети дни ни дава възможност да станем реални свидетели на това събитие”, обясни митрополит Йоан.
Вече осветено, мирото ще е в полза на православните в първите им крачки във вярата – чрез тайнството миропомазване, което се случва веднага след кръщаването.
“В древността това тайнство е било ръковъзлагане върху светите апостоли. За да може да се кръстят повече хора - в съвремието е влязло миропомазанието . След банята на обновление – чрез водата, потапянето във водата – след това е банята на обновлението с Дух – това е символът на печата на Светия Дух – то се дарява чрез това миро, което се освещава. То се използва и в освещаването на храмове – там се влага частица от светите мощи, които се обливат със свето миро: както децата се помазват, така и храмовете се помазват”, разказа отец Васил Танев от храма „Св. София“.
Последвайте ни