Данните са на КНСБ

Колко струва на българина да преживее месеца? КНСБ представиха редовните си изчисления колко е екзистенц минимумът на заплатата, която трябва да получаваме, за да оцелеем у нас 30 дни.

Според данните на синдиката сам човек трябва да получава брутна месечна заплата в размер на поне 1521 лева. За тричленно семейство сумата става 2738 лева, като това включва двама работещи възрастни и едно дете до 14-годишна възраст.

Спрямо март месец миналата година издръжката на семейство е скочила със 122 лева, а за сам човек ръстът е 67 лева.

Спрямо 2023 г. пък сега сам човек трябва да изкарва 127 лева повече, а домакинство с едно дете - 299 лева повече.

Добрин Иванов: Българските домакинства стават по-богати

Но стигат ли тези пари и според работещите? На „Дунав мост” в Русе срещаме Георги, който е автомобилен превозвач. Според него 1500 лева заплата за сам човек не е достатъчно, тъй като с неговата, която е повече, едва успява да спестява.

Да спестим не може, но връзваме двата края. Колегите в Германия няма една заплата под 3000 евро”, казва Георги Динев.

Маргарита Денкова продава плодове и зеленчуци на пазара в Монтана. Според нея посочените доходи също са недостатъчни да покрият поскъпването на тока, водата и на хранителните продукти. Изводи прави и от клиентите.

При 6 лева за краставичка всички си купуват най-евтините, бракуваните, за по 2-3 лева. Тричленно семейство - три домата и три краставици, което е 7-8 лева. И това ти е за една салата”, казва Маргарита Денкова.

А според IT специалиста от Казанлък - Пламен Манов посочените месечни на доходи са на половината от това, което реално е нужно.

Петдесетина процента над тази сума. За млади и активни хора, които водят някакъв живот различен от това само да ходят на работа и искат да живеят здравословно, това със сигурност няма да е достатъчно”, казва Пламен Манов.

От КНСБ посочват още, че освен скокът в цените на водата и тока, рязкото покачване на цените на храните след връщането на 20% ДДС е необяснимо.

Брашно и хляб поскъпват с 18-19 процента. Говорим за март 2025 към март 2024 година. Директен, моментен, веднага, светкавичен е ефектът от възстановяването на ставките на ДДС. Не поевтиняха, като го махната, но се увеличиха като ги върнаха”, коментира главният икономист на КНСБ Любослав Костов.