Целта е да не бъде затворено Родилното отделение

Кметът на Перник Станислав Владимиров е намерил решение за Акушеро-гинекологичното отделение в Многопрофилната болница за активно лечение „Рахила Ангелова“ в града. Временно е туширано напрежението, пише DarikNews.

На 23 април беше обявено, че от 1 май няма да се приемат родилки в АГ отделението в пернишката болница и там ще се извършват само планови операции. На този етап акушерките, които си бяха подали заявленията за напускане, ще ги оттеглят или отложат поне с месец, тъй като кметът на Перник е водил разговори с представители на столични лечебни заведения, от които има уверението, че ще получи помощ. 

АГ отделението в Перник ще бъде закрито

 „Аз като кмет няма как да си позволя да се застрашава живот. Проведох разговор с началника на отделението д-р Ивайло Лазов, а той проведе разговори с екипа си. Екипът засега ще остане колкото е необходимо, ако трябва месец или два. Имаме уверението от столични болници, че ще бъдат командировани акушерки, за да можем да имаме няколко месеца, с които да решим из основи кадровия проблем“, коментира още Станислав Владимиров.

Според кмета на Перник народните представители трябва да вземат отношение, тъй като разрешаването на проблема е в тяхната компетенция и възможности.

„Сега проблемът е в пернишката болница, утре ще бъде в друга болници, в друг град“, допълни още кметът.

По думите на Владимиров темата за здравеопазването в България е като една огромна бомба, която всеки момент ще се взриви, наред с кадровите проблеми.

Началникът на АГ – отделението д-р Ивайло Лазов допълни, че е допуснал грешка, че не се е обърнал директно към кмета по-рано.

„Нека не се залъгваме, това не е решение, а отлагане на проблема. Акушерките са отговорни хора, макар и с болежки. Част от тях ще си оттеглят заявленията, за да може да въведат в работния процес колежките си, които ще бъдат командировани от столицата“, добави д-р Лазов.

Той коментира, че ситуацията е напълно идентична и с лекарите в отделението, където практикуват трима медици със специалност и двама специализанти, едната от които е от турски произход и на този етап не говори добре български. Началникът на отделението допълни, че в същото положение е и цялата болница.

От месеци в Дупница няма спешен кабинет (ВИДЕО)

На въпроса дали при всеки един такъв проблем ще се опира до кмета, той заяви, че такъв ще бъде редът на комуникация.

„Редно е до мен да бъде не само кметът, тази болница дори не му е в ресора, тя е държавна. Редно е тук да бъде и директорът“, каза още Лазов.

По щат в отделението трябва да бъдат 15 акушерки, коментира началникът на отделението. Две са в дълъг болничен заради влошено здравословно състояние. Работещи в момента са четири, които са с предизвестие за напускане, и две, които завяха желанието си да останат. Годишно в Перник има около 300 раждания. Доктор Лазов припомни, че преди повече от 30 години ражданията са били над 1800 годишно.

От Министеството на здравеопазването разпратиха позиция, в която признават, че недостигът на медицински специалисти е проблем за цялата система, върху който ведомството е насочило усилия "с цел разработване и прилагане на дългосрочни политики за устойчиво кадрово обезпечаване".

Публикуваме я без редакторска намеса:

Ситуацията с разпределението на кадрите в лечебните заведения е изключително динамична и е породена от различни фактори. В някои случаи тя е свързана с недостиг на специалисти в някои области, непривлекателността на определени специалности или географски региони и т.н. В други случаи кадровият дефицит е резултат от управленски подход и организационни решения, като всяко лечебно заведение следва да създаде необходимите условия за стимулиране и задържане на своите кадри.

Министерството на здравеопазването не осъществява прякото управление на кадровия ресурс в болниците в страната. Всяко лечебно заведение разполага със собствен орган на управление – изпълнителен директор и Съвет на директорите, които носят отговорност за организацията и функционирането на структурите, включително кадровата обезпеченост.

В конкретния случай, свързан с МБАЛ „Рахила Ангелова“ – Перник, Министерството още на 24 април е предприело спешни действия за гарантиране на непрекъснат достъп до медицинска помощ за бременни жени от региона.

Създадена е организация за осигуряване на „зелен коридор“ и спешен медицински транспорт до УСБАЛАГ „Майчин дом“ – София. Проведен е разговор и с изпълнителния директор на болницата, проф. д-р Иван Костов, който е изразил пълна готовност лечебното заведение да поеме всички предстоящи раждания от област Перник до намиране на трайно решение на ситуацията.

Основен приоритет на Министерството на здравеопазването остава гарантирането на достъпа до качествена и своевременна медицинска помощ за всички български граждани.

Редактор: Камена Георгиева