На борда е имало 780 бежанци и 32 българи от екипажа

На парада на Червения площад, с който Москва отбелязва победата над нацистка Германия Владимир Путин заяви, че Русия е била и ще бъде неразрушима пред антисемитизма и ще се бори със зверствата, извършени от поддръжниците на тези идеи. Днес ще продължа историята за българския кораб „Струма“, пълен с над 780 евреи, който е потопен от съветска подводница през 1942-а година. Ще чуете и за още един кораб, „Варна“, който също е бил потопен от съветска подводница, при което загиват 32-а българи от екипажа. Във време, в което България макар да е част от Тристранния пакт не обявява война на Съветския съюз и не изпраща нито един войник на Източния фронт. „Забранената история“ за жертвите на Червената армия, която някои продължават да наричат освободителка, започва сега.

Мразовитото утро на 24 февруари 1942 година. Изминали са близо два месеца и половина, откакто българският кораб „Струма“ е потеглил от румънското пристанище Констанца. Над 780 евреи от Румъния, България, Бесарабия и другите съветски републики търсят спасение от гоненията, на които са подложени от нацистите. Британските власти обаче отказват да разрешат на евреите да стигнат Обетованата земя. Турските пристанищни власти издават нареждане на капитана на кораба Григорий Горбатенко да напусне пристанището на Истанбул. Така се стига до най-голямата трагедия в българската морска история. Съветска подводница с командир Дмитрий Денежко торпилира кораба, разказва Атанас Панайотов, историк, капитан втори ранг от резерва на флота, който се е посветил в изследването на Струма, в предаването "Офанзива с Любо Огнянов" по NOVA NEWS.

Адмирал Николай Кузнецов в този момент е член на Върховното командване на Съветския съюз. Преподавателят по военна история във Висшето военноморско училище проф. Асен Кожухаров обаче изразява съмнение в тази версия.

Въпреки това, при завръщането си в базата, командирът на подводницата Дмитрий Денежко докладва, че е потопил много по-голям кораб.

Той успява да се върне след тази атака и докладва, че е потопил 7000 тонен транспорт, разказва проф. Асен Кожухаров.

В ледените води загиват 406 мъже, 269 жени и 103 деца. Заедно с капитана Григорий Горбатенко и екипажа на кораба.

Давид Столяр участва в боевете срещу нацистите в Северна Африка. Неговата майка умира в Освиенцим. През 1948, оцелелият от Струма Столяр участва във войната за независимостта на Израел. След това емигрира и умира през 2014 година в Орегон, Съединените щати.

„Забранената история”: Корабът „Струма”, пълен с евреи, потопен от съветска подводница

По ирония на съдбата, синът на капитана на кораба Григорий Горбатенко също става капитан.

Възмездието застига командира на съветската подводница Дмитрий Денежко.

Това далеч не е първият случай, в който съветски подводници по време на Втората световна война атакуват и потапят български кораби. Въпреки, че България никога не обявява война на Съветския съюз.

И до момента в учебниците по история за тези събития няма нито един ред.

В забрава е потънал и друг факт - че български моряци са лежали в британски затвори затова, че са транспортирали евреи до Обетованата земя. Територия, която се е управлявала по това време от Британската империя. Осъдени, защото са спасявали човешки живот.

И до момента броят на евреите, които са транспортирани до Светите земи с български кораби или на морски съдове с български екипаж не е известен. След края на Втората световна война, когато емиграцията вече е легална, числото е ясно - 19 975 евреи заедно със своя багаж са прехвърлени към своята прародина в днешен Израел.

Така животът побеждава смъртта. Днес за загиналите евреи от кораба "Струма" напомня тази плоча поставена на Морската гара във Варна. А това е паметникът издигнат в израелския град Ащдод. Корабът на последната надежда, чийто командир е украинец. Потопен от съветска подводница командвана от Дмитрий Денежко. Който е застигнат от възмедието малко по-късно. По ирония на съдбата от германска авиобомба.

Повече гледайте във видеото.