Снимка: iStock
Антон Кутев с коментар по темата
Държавата е избягала от нещо, което е нейно задължение. Грижата за възрастните е нейно задължение, а не на частните структури. Тя трябва да влезе във функциите си, да създаде достатъчно места, да ги финансира, защото застаряващото население все по-често опира до такава нужда. Това каза бившият говорител на правителствата на Гълъб Донев и Стефан Янев – Антон Кутев, в студиото на „Твоят ден” по NOVA NEWS.
Правосъдното министерство ще направи законови промени във връзка с ужасяващите домове за възрастни
Той подчерта, че е необходимо на първо време Министерството на здравеопазването и Министерството на социалната политика трябва да изготвят съответните законопроекти, които да гарантират тази дейност на държавата и нейното финансиране.
Държавата - с масови проверки след разкритията в домове за възрастни в Ягода и Говедарци
Скандалът с нелегалните домове за възрастни хора, разкрити като „къщи на ужаса“, е резултат от системен проблем, който включва липса на държавен контрол, слаба законова уредба и споделена вина на цялото общество. Около това мнение се обединиха анализаторът проф. Михаил Константинов и журналистът Асен Агов в предаването „Твоят ден“.
Припомняйки си личен спомен отпреди десетилетия, Асен Агов посочи, че проблемът е системен:
„Спомням си, че подобна картина видях в един такъв дом в Русе, само че това беше в 1997 година, в началото на април. И беше ужасно. Излязохме разплакани. Как за всичките тези години това не се е променило? И някой е печелил от всичко това."
Той посочи, че трябва да се въведе ясна регулация за старческите домове.
" У нас контролът просто куца и законите не се спазват", посочи още Агов.
Математикът проф. Михаил Константинов разшири темата за отговорността, като подчерта, че вината е споделена. Според него е невъзможно близките да не са знаели поне част от истината, правейки паралел с исторически събития. По негови думи вината е огромна и тя е на "абсолютно всички – на цялото общество и, в частност, на роднините на тези хора".
"Няма никакъв начин те да не са знаели поне част от истината. Когато американските и руските войски освобождават концлагерите в Германия, в Полша и на други места, където са избивани милиони хора, изведнъж се оказа, че околното население – съседните села и градове, изобщо не знаели какво става там. Те просто знаели, че имало някакви хора, нещо ставало, нещо било. Лъжат от началото до край, защото ги е срам дори пред себе си да признаят какво е било", каза още математикът.
Румен Радев и референдумът за еврото
Кутев смята, че искането за референдум за еврото от страна на президента Румен Радев е било напълно резонно. Той подчерта, че темата е била кога страната да приеме единната валута.
Кутев смята, че силните заявки за контрол върху спекулата са положителни, но това няма да доведе до нищо.
„В свободната пазарна икономика няма спекулация, има търговия, всеки си определя цените. В икономиката няма определение за спекулативна цена, няма и в Наказателния кодекс. Т.е. няма как да кажеш, че някой спекулира, вдигайки цените, защото на него това му е работата с пазарната икономика”, заяви Кутев.
„От тази гледна точка контролните органи трудно ще постигнат успех, но самият факт, че те тръгват да правят това – там, където е възможно да се намесят, е добре. Но по-действащите механизми трябва да бъдат бюджетни – т.е. по какъв начин държавата може да компенсира хората, които най-много страдат от това, защото в България има 1,3 милиона души, които са под прага на бедността”, каза още Кутев.
Вотът на недоверие
Кутев смята, че нов вот на недоверие ще бъде неуспешен и затова няма смисъл от такъв. По негови думи истинските вотове за недоверие ще дойдат през есента. Той не изключва някой от тях да бъде успешен.
Проф. Михаил Константинов не очаква правителството да падне след вот на недоверие, тъй като не вижда вътрешни причини за разклащане на управлението. Като единствен потенциален дестабилизиращ фактор той посочи евентуален неуспешен край на войната в Украйна.
Асен Агов също изрази мнение, че вотът няма да успее, защото е с пропагандна цел и за успеха му е нужно разцепление в мнозинството, каквото не вижда. Той коментира и прагматичните мотиви на по-малките партньори да останат във властта.
„Колкото по-дълго по-малките партньори останат в тази коалиция, толкова по-дълъг ще бъде техният политически живот, защото той може да прекъсне. В парламента много хора се мотивират само от това, от нищо друго. Те имат министри в правителството, тези министри вероятно помагат на техни привърженици или на техни молители. Така че отношенията се основават на тези чисто прагматични цели", посочи той.
Според проф. Константинов неуспешен вот на недоверие само би сплотил управляващите.
„Един преждевременен и силно неуспешен вот на недоверие окончателно ще раздели тези две образования и аз смятам, че за ДБ това ще бъде полезно", каза той.
Повече по темата гледайте във видеата.
Редактор: Цветина ПетроваПоследвайте ни