Според Весела Чернева това е силова стъпка за налагане на волята на централната власт над щатската

В САЩ конфронтацията между щатските власти и администрацията на президента Доналд Тръмп се задълбочава. Пентагонът потвърди, че изпраща още 2000 военнослужещи от Националната гвардия и 700 морски пехотинци за района на Лос Анджелис. В „Денят на живо” заместник-директорът на Европейския съвет за външна политика Весела Чернева определи действията на Тръмп като силови стъпки, целящи налагане на централната власт над щатската. По думите ѝ случващото се е политическо наказание към Калифорния - щат, управляван основно от демократи. Според нея изпращането на гвардията е довело до ескалация на напрежението, вместо до неговото успокояване.

Протестите в Лос Анджелис: Тръмп изпраща още 2000 гвардейци и 700 пехотинци

Разривът между Тръмп и Мъск

Според Чернева това е ключов момент в управлението. „Илон Мъск видя границите на своята власт, въпреки че помогна много Тръмп да стане президент. Има членове на републиканците, които се страхуват от влиянието на Мъск”, обясни тя.

Показа ли Фридрих Мерц, че не може да бъде разиграван

Срещата между германския канцлер Фридрих Мерц и американския президент остана в сянката на скандала с Илон Мъск, смята Чернева. Според нея Мерц се е опитал да обясни на Тръмп, че митата ще навредят и на двете страни, като същевременно е искал да покаже, че не може да бъде разиграван от президента на САЩ.

Какво ще стане с Европа, ако САЩ се отдръпнат военно

Експертът подчерта, че съществуват незаменими аспекти, свързани със САЩ - разузнавателната информация и ядрения щит. Според нея е възможно да станем свидетели на изтегляне на американски части от Европа, което налага европейските индустрии да произвеждат повече военноотбранителни изделия.

„Отбраната на Украйна е отбрана и на европейската сигурност. Подпомагането на Украйна държи войната далеч от границите на ЕС”, уточни Чернева.

Лобизмът на РСМ в Европейския парламент

Чернева е категорична, че докладите на Европейския парламент (ЕП) представляват предимно политически декларации, които нямат значително влияние върху преговорния процес.

„Нямат обвързващ характер. Важно е какво прави Северна Македония относно реформите си. Важният доклад е този на ЕК”, каза още тя.

Редактор: Емил Йорданов