Учителите в Дания печелят над 10 пъти повече от тези в България...

Българските и румънски учители са най-ниско платените от всички европейски държави, сочи доклад на Европейската комисия. Именно това е причината у нас все по- малко студенти педагози да се решават да работят по специалността. В момента, средната възраст на учителите е над 50 години.

Симеон Ангелов преподава на началните класове. Работи като педагог от 5 години. Смята се, че си млад учител поне до 7-мата година, обяснява той. Поне дотогава ще взима заплата, дори под средната за страната. Най-високата заплата пък е 900 лева, но това, разбира се, е единичен случай. Смята се, че докато достигне до такова възнаграждение, младият учител ще трябва да работи поне 20 години. Време, което самият той не е сигурен, че ще издържи.

В съседния клас работи Марина Бозаджиева, която се оказа по-издръжлива. Зад гърба си има 17 години трудов стаж. И тя, обаче обяснява, че не възнаграждението е това, което я задържа. По думите й, и нейната заплата също е доста скромна.

За разлика от нея, учителите в съседните държави разполагат с няколко пъти повече пари. В Дания, например, един педагог получава средно 61 хиляди евро. Именно Дания, Люксембург и Австрия са държавите с най-скъпоплатени педагози. В съседна Гърция, също могат да се похвалят със задоволителната сума от 3800 лева на месец, като средното възнаграждение е над 22 хиляди евро годишно.

В момента, в страната има около 500 незаети места за учители. Все повече стават и студентите, които харесват професията, но отказват да я практикуват.