Европейска директива забранява те да бъдат прикрепени към хранителен продукт...
Въвеждат се нови, много по-строги изисквания за безопасност на детските играчки. Европейска директива забранява те да бъдат прикрепени към хранителен продукт. Има и нови изисквания към предупредителните знаци и опаковките, както и списък от 19 химични елемента, с които не могат да се изработват предметите, с които играят децата.
Често не се замисляме на какви рискове са изложени децата ни докато играят. Дали знаем на какво трябва да обърнем внимание когато купуваме играчки?
Няколко са основните опасности – за задушаване, ако играчката има дълъг шнур, риск от поглъщане, ако е съставена от малки части и не на последно място – риск от сериозни последици, ако е изработена от вредни химични вещества.
Ако преди крайният продукт е бил тестван в лаборатория дали съдържа определени вещества, то вече тази информация трябва да е налична предварително и да не се допуска влагането, обясни Надя Тодорова от Българска асоциация за детски играчки.
Има изготвен дълъг списък с вещества, които са доказано концерогени или алергени и те са абсолютно забранени за използване при производството на детски играчки. При съмнение предметите се подлагат на специфични химически тестове, за да се установи състава им. Има новости и при изискванията към плюшените играчки например.
\"Семпла плюшена играчка – трябва да не могат да се отделят елементи от нея, да не се скубе, а новото е, че трябва да има инструкция за начина, по който се почиства играчката – как се пере, при каква температура и трябва да запазва качествата си за безопасност дори и след пране\", разясниха още за Нова телевизия.
Още производителят трябва да тества това, което пуска на пазара за всички възможни рискове. В последствие, ако е необходимо проверки се правят и в лаборатория.
Вече е въведен и специален предупредителен знак, който оказва, че играчката не е подходяща за деца под три годишна възраст.
Вижте повече във видеото.