Януарските им фактури са с 30% по-високи и това на практика ще изпразни делегираните бюджети.

Пред финансов колапс са изправени училищата в Пловдив заради огромни сметки за парно. Януарските им фактури са с 30% по-високи и това на практика ще изпразни делегираните бюджети на повечето учебни заведения.

Преди да ги платят, директорите ще поискат от Държавният регулатор да ревизира сметките, които компанията EVN е начислила.

Най-голяма сметка за парно е получило училище \"Софроний Врачански\". За 47-те класни стаи, които отоплява има начислени 22 500 лева. При делегирания бюджет, с който разполага, директорът се чуди да плати заплатите на учителите или да даде парите на топлофикационното дружество.

„Постоянното увеличаване на цената на топлоенергията и замразеното положение на делегирания бюджет на училището ни поставя в един момент, в който така да се каже, коланът ще се скъса от пренатягане\", на мнение е директорът на училището.

В сравнение с миналогодишната януарска сметка, тази сега е с 5 хиляди лева повече. Пари, които училището е предвидило за други належащи нужди.
 
„В момента планираме и обзавеждане на нов компютърен кабинет, защото със стари компютри модерно обучение не се прави, така че там ще търсим по-евтини оферти или ще се откажем от предварителните си планове и ще търсим някакво друго решение. Споменах вече за покриваната конструкция, която задължително трябва да се монтира и ще се ограничим вероятно в някои части за подмяна на мебелите в класните стаи\', допълни още директорът.

Съседното училище, което е по-малко, също има рекордно висока сметка близо 7 500 лева.

„През месец януари, когато учениците бяха във ваканция се получи следният парадокс - в първите дни от ваканцията се оказа, че парното работи на максимална мощност, а учениците не бяха в час. Поради това спешно позвънихме на топлофикация, откъдето ни изпратиха екип и по наша молба този екип намали параметрите на топлоподаване\", заяви Светлана Радева – пом.-директор на СОУ \"Черноризец Храбър\".

Предвид, че парното е работило на минимума и учениците 10 дни са били във ваканция, директорите не могат да си обяснят как са се натрупали огромните сметки. От EVN бяха категорични, че по-високите фактури се дължат на студените януарски дни.

\"Разбира се януари месец беше може би беше един от най-студените месеци последните години. Така че, нормално е да има завишение спрямо предишния януари, както се сравнява\", коментира Петър Костадинов от EVN-България.

На училищата, които няма да могат да погасят сметките си,  EVN ще предложи разсрочено плащане.