Статистиката е записала дори смъртни случаи от пристрастяване към ползването на компютър...

Времето, прекарано в интернет, започва да се превръща в проблем за много хора. Според официалната статистика европейците прекарват средно по около 2 часа дневно в мрежата. 

Неофициално обаче мнозина от нас стоят пред компютъра доста по-дълго. Склонни ли сме да платим, за да се откъснем от виртуалния свят?

Според някои животът без интернет е невъзможен. Всеки ден те прекарват часове пред своя компютър.

Репортерът Николай Василковски и операторът Десислав Митов се срещнаха с един човек, който признава, че е в подобна ситуация.

„Определено мога да кажа, че съм пристрастен към интернет. Дори и да съм на работа, дори и да съм някъде с приятели, включвам телефон, лаптоп или каквото и да е и проверявам разни неща", казва Наско.

Всекидневието му споделят милиони по света. Статистиката вече е записала дори смъртни случаи в някои Източни държави, разказва психотерапевтът Елза Калоянова.

„Самият факт, че вече има клиники за такива зависимости, говори, че нещата са отишли много далеч и напред. Аз лично познавам много хора над 40 и над 50, които стоят вкъщи, дебелеят, асоциализират се", каза Калоянова.

Решение предлага американският изследовател Фред Стуцман. Негов е патентът на две от т. нар. „приложения за продуктивност". Това са програми, които блокират определени сайтове или изцяло връзката с мрежата. Софтуерните приложения не са безплатни. Въпреки това са закупени от почти половин милион потребители, оказали се безсилни по своя воля да дръпнат кабела на своя компютър.

Репортер: Николай Василковски
Оператор: Десислав Митов