Инфраструктурният напредък е основният критерий, който ще определя повишаването на налозите...
От следващата година пък за много софиянци данък сгради ще бъде увеличен.
След като в края на по-миналата година общината обърка собствените си сметки за прекрояването на данъчната карта и върна старата, сега се готвят нови критерии. Основен мотив за минаването на един квартал в по-скъпа зона отново ще е инфраструктурният напредък.
Най-значимите облекчения са свързани с метрото. Понеже пътят му вече минава близо до "Дружба" 2, навремето общината реши да премести квартала от четвърта в трета зона. Там обаче няма дори нормална пътека, която да води до станцията на подземната железница. Пътеката трябва да мине през частен терен, който не е отчужден и до днес. Преди да нареже данъчната карта, общината този път се е заела да мери внимателно и така засега се отказва да сменя данъците за "Дружба" 2.
По същата причина спокойни могат да бъдат и собствениците на жилища в „Младост" 3. Разораната целина, която сега обикаляме, за да стигнем до спирката на метрото там, скоро ще бъде асфалтов път.
Друг мотив, с който веднъж вече общината премести "Младост" 3 и 4 в по-скъпа зона, бяха велосипедните алеи. Когато хората получиха увеличени сметки, трасетата още се правеха. И въпреки че те вече са готови и се ползват всеки ден, това няма да доведе в промяна в размера на данъците.
В квартал "Горна баня" вече няма да има хора, които плащат по-високи данъци от съседите си. За граници между зоните ще се търсят естествени разделители като реки, влакови линии или големи булеварди. Реванш - като не им пипа данъците, общината дължи и на живеещите във витошките квартали.
С окончателните ангажименти на общината ще станат ясни и новите суми за плащане. Миналата година видяхме, че минаването от зона в зона оскъпява данък-сгради и такса смет с между 25 и 50 на сто.
Репортер: Рада Богданова