Към 18.30 ч. стана ясно, че митничари проверяват дали са изрядни уредите в базите на "Лукойл"

Поредна проверка и пореден сблъсък между Агенция „Митници” и „Лукойл” – този път заради това, че съдът спря решението на митниците за отнемане на лиценза на един от данъчните складове на рафинерията. 


Това предизвика безпрецедентно остра реакция от Агенция „Митници”, според която "законът е коленичил пред монопола"


Припомняме ви, че лицензът на „Лукойл” бе отнет, тъй като според Агенция „Митници” на тръбата, по която се движи гориво от източната част на страната към западната, не са монтирани нужните уреди за измерване на преминаващото гориво. След като обаче съдът върна въпросния лиценз, реакцията беше светкавична. 


„Тази нощ съдът пропусна шанса да разсее разяждащите българското общество съмнения, че в държавата ни управлява олигархия, гласеше коментарът на директора на Агенция „Митници” Ваньо Танов. В съобщението до медиите се казва още, че „тази нощ институции загубиха достойнство, държавата – приходи, гражданите – вярата, че могат да живеят в нормална държава. Тази нощ законът коленичи и монополът победи.”


На всяко място, където се съхраняват акцизни стоки, трябва да има уреди, които да отчитат количествата суровина, количествата краен продукт и съответния акциз, който трябва да се плати на държавата. Уредите трябва да са свързани и с данъчните. Нарушенията на „Лукойл” се изразяват в това, че уредите не са били изрядни и че налице са два проблема.


Според данъчните на 11 април уредите в база „Росенец” край Бургас са били в изрядно състояние. Няколко дни по-късно обаче пломбите ги нямало и три дни не се знаело какво се случва.  


По информация на Нова ТВ митниците знаят какви количества горива са преминали оттам за дните, в които уредите не са работили, не посочват обаче какви.


Другият казус е свързан с база „Илиянци” и тръбата, която пренася гориво от Източна към Западна България. По нея има 6 разклонения из България. На места са липсвали измервателни уреди, другаде е имало уреди, но те не били свързани с НАП. Затова се стига и до отнемането на лиценза за работата именно на тази тръба.


В крайна сметка заради скандалите премиерът Марин Райков е извикал на 23 април шефа на митниците Ваньо Танов и шефа на нефтената компания Валентин Златев. Целта на премиера, в ролята на своеобразен съдия, била да се намери начин да се потуши напрежението. 


Марин Райков отказа да коментира емоционалното изявление на митниците. 


Според финансовия министър Калин Христов не е ясно какви са щетите за държавата. Около 18.30 ч. стана ясно, че в базите на „Лукойл” са влезли митничари, за да проверят работят ли уредите, има ли ги и свързани ли са с НАП. 


Повече подробности от срещата ще намерите във видеото.