Снимка: БГНЕС
Инициативата под мотото „Книги спасяват живот” ще продължи от 18 до 24 май
Над 300 антикварни книги ще бъдат изложени на благотворителна разпродажба в столицата. Тя е част от кампанията за набиране на средства за тежко болни деца. Инициативата е под мотото „Книги спасяват живот” и ще продължи от 18 до 24 май.
Книгите ще бъдат изложени в книжарницата на Къщата за четящи хлапета „Приказка без край” (ул. „Арх. Йордан Миланов” № 4, до пл. „Журналист”). Средствата, събрани от продажбата им, ще бъдат дарени на Дома за деца с умствена изостаналост в с. Сладък кладенец, Стара Загора.
„Кампанията ще продължи в седмицата до 24 май, когато празнуваме Деня на славянската писменост. Всеки, който има желание, може да закупи стара книга на символична стойност – 5, 10 или 20 лева, което ще бъде и размера на дарението. Бихме се радвали, ако хората носят по една-две или повече стари техни книги, за да можем да организираме и втора такава разпродажба. Прочетените книги, които получим, ще бъдат маркирани със специален стикер за участие в кампанията „Книги спасяват живот” и няма да се продават под друга форма”, разказа за NovaNews.bg Галена Иванова, управител на Къща за четящи хлапета „Приказка без край”.
В неделя (19 май) в същата книжарница ще се проведе т.нар. „хепънинг”, насочен към хората, които се включат в благотворителната инициатива. В сутрешните часове от 10 до 11:30 актьори от театралния състав на Нов български университет ще се включат в „Приказен маратон”. „На всеки 20 минути те ще разказват приказки на децата, които дойдат с родителите си да дарят книжка. Програмата е напълно безплатна”, обясняват организаторите. В неделния следобед между 17 и 19 часа пък ще се проведе мини концерт. Тогава саксофонист и китарист ще свирят пред книжарницата с цел да привлекат младежите към дарителската кампания.
„Идеята за тази кампания съществува от доста време, тъй като сме събрали над 300 антикварни книги от различни дарения през последната година. Освен това искахме да помогнем за добра кауза, а какво по-хубаво от това да съберем средства от стари, прочетени книги. Така решихме да подпомогнем дейността на Сдружение „Един живот”, които са сред дарителите на Дома за деца с умствена изостаналост в с. Сладък кладенец. Хареса ни идеята за социална рехабилитация на дечицата, които живеят там. Тяхната комуникация с външния свят е сведена до минимум, нещо, което се случва в много от домовете в страната”, пояснява Галена Иванова.
Със събраните средства от благотворителната кампания ще бъдат извършени медицински прегледи, както и двигателна, и социална рехабилитация на децата от дома.
„Стартирахме проекта преди две години със собствени средства и искаме да продължим да подпомагаме развитието на децата там. В дома има 75 деца, от които около 20 са лежащо болни. Повечето от тях са с двигателни увреждания. Има незрящи деца, болни от Синдром на Даун и такива с детска церебрална парализа. Досега направихме няколко посещения с медицински екипи, рехабилитатори и детски психиатър. Благодарение на този медицински преглед бе установен двигателния потенциал на всяко едно от децата, тоест - до каква степен то е самостоятелно, може ли да седи, да ходи, да скача и да качва стълби”, разказа Николай Герев, сътрудник на Сдружение „Един живот”.
Сдружението, заедно с хуманитарната организация на Британските телекоми и Британските пощи, са дарили общо над 150 000 лева на дома в с. Сладък кладенец. От „Един живот” са подарили 42 ергономични медицински легла и гардеробчета за децата, всички в различен цвят с цел стимулиране възприятието на децата.
"В момента се реализира Стратегия за закриване на домовете за деца с увреждания в страната, идеята на която е, когато те бъдат закрити, децата да се преместят в защитени жилища или други институции. Ние се опитваме да направим социална рехабилитация, тоест да ги социализираме, да им покажем околния свят, който тепърва някои от тях ще опознаят на 15 години", обясни още Николай Герев.
От Сдружение „Един живот” планират да проведат още благотворителни кампании, за да съберат достатъчно пари, с които да се плати на рехабилитатори. Целта е всяка събота и неделя през следващата една година те да посещават децата от дома.
„Опитваме се да организираме футболен турнир през септември между по-големите столични фирми. Към инициативата обаче може да се включат и приятелски отбори от столичните квартали. Таксата за фирмите участници е 1000 лв., а средствата ще се дарят на Дома за деца с умствена изостаналост в с. Сладък кладенец”, обясни Петър Йончев, сътрудник на сдружението.
Друга идея, която „Един живот” ще реализира през есента, е велопоход от Боровец до София, като за него няма да се събира такса за участие. Организаторите очакват велосипедистите, които се включат в похода, сами да решат с колко пари могат да подпомогнат благотворителната кампания.
Автор: Анелия Тодорова