Предложението хвърли в смут и политиците и техните близки
Политиците да декларират емоционалните си връзки - предложението е на БОРКОР и цели да се разшири кръгът за търсене на конфликт на интереси при държавниците. Примерът взимаме от европейската регулация. У нас обаче предложението на БОРКОР хвърли в смут и политиците и техните близки, защото първоначалният прочит ги наведе на мисълта, че ще трябва да правят съдбоносен избор – развод или затвор.
Оказа се обаче, че декларация за т.нар. „емоционална обвързаност” ще трябва да подават единствено хората, които полагат подписите си за обществени поръчки или конкурси за европари. И то, ако спечелилата фирма е на техен близък до сърцето човек.
Тоест – ако някой добросъвестен кмет, например, признае любовна връзка с човек, спечелил конкурс, единственото, което следва е самият той да не подпише документа. Близката или близкият му обаче не губи задължително. Просто друго длъжностно лице ще решава дали да се отпуснат парите. От деклариране на емоционални отношения и връзки ще бъдат предпазени президентът и премиерът. Министрите, доколкото те са разпоредители на подобни финансови средства, трябва да декларират емоционалните си обвързаности.
Идеята ни върна към случая с бившия земеделски министър Мирослав Найденов, когато неговата пиарка и впоследствие, оказа се, близка приятелка, спечели конкурси за милиони в неговото министерство. Тогава обаче отношенията бяха осветлени от медиите.
Така на практика, единственият доказуем казус за емоционална близост ще бъде този, в който политикът преди време е участвал в същата фирма, спечелила конкурса.
Ако бъде прието, предложението ще има един единствен ефект – да припомня на политиците що е то морал и че не бива да облагодетелстват себе си, приятел или приятелка.
Още гледайте във видеото.