Световната здравна организация ще настоява до 2040 година пушенето да бъде абсолютно забранено
Задава се нова по-строга забрана за пушенето. Световната здравна организация ще настоява до 2040 година цигареният дим да бъде абсолютно забранен в Европа.
Целта на СЗО е Старият континент да се превърне в зона – свободна от цигарен дим. Като първа стъпка през следващите 1-2 трябва да влезе в сила задължението всички кутии с цигари да бъдат облепени със стряскащи картинки, а през 2020 година ще бъдат забранени и ароматните добавки към цигарите с характерен вкус, като мента например.
Идеята е да се забрани продажбата на цигари до 2040 година.
„Струва ми се, че няма да е много лесно, но явно светът върви в тази посока. И ние, ако искаме да сме в крак със света, трябва да направим същото”, смята д-р Гергана Гешанова от „България без тютюнев дим”.
Първата крачка на здравното ни министерство е налагането на по-драстични санкции за нарушителите на забраната за пушене на закрито. Идеята е барове и ресторанти, които втори път допуснат тютюневия дим, да бъдат затваряни за месец.
„Контролът не е достатъчен и той не стряска хората, може би има заведения, които имат добри обороти и не ги притесняват глобите, затова трябва да се затварят заведения, които хронично не спазват забраната”, смята д-р Гешанова.
„Те се опитват само да завишават санкции, което има отрицателен ефект за бизнеса, дори и по отношение на корупцията. Вдигайки глобите, вдигат и мизата за рушветите”, смята Атанас Димитров от „Асоциация на ресторантьорите”.
Ресторантьорите дори са готови да съдят държавата, тъй като липсвали ясни правила кога едно заведение не допуска да се пуши и не отнася глоби въпреки дима вътре.
Заради топлото време бизнесът отчита с 10 % по-малко загуби тази зима. Не се е налагало и съкращения на персонал и затваряне на заведения. Все още обаче нивата на оборотите от преди забраната са наполовина.
В същото време, противниците на цигареното вето продължават своята битка за облекчаване на режима. Сред идеите са след 22:00 часа вечерта да се пуши в обособени помещения или в заведенията, в които вече е инвестирано в такива зони за пушене, забраната да падне. Дори и при по-лек режим основен остава въпросът с глобите. Оказва се, че от началото на забраната са направени над 368 000 проверки, но 59 % от санкциите не са събрани. А те са в размер на почти 1 милион лева.