Те тръгват на проверки по магазините още за великденското пазаруване
Пенсионери под прикритие тръгват от 10-и април, за да хващат стари храни в търговската мрежа. Агенцията по храните ще разчита на армията от доброволци, които трябва да сигнализират къде се продават стоки с изтекъл срок на годност, липса на производител или вносител върху етикета и има ли нередности при съхранението на продуктите, които се предлагат в магазините.
Агенцията по храните очаква близо 1000 доброволци да се включат активно в контрола на хранителните магазини, ресторантите и пазарите. 72-годишният Михаил Кръстев от Пловдив е пенсиониран химик, но от днес вече е в ролята на таен клиент.
„Моята роля ще бъде да контролирам и откривам евентуални нередности - било по опаковка, по качество, по строг на годност, по грамаж, по документи за произход. Не да продаваме 20-годишно ирландско месо”, обясни тайният клиент.
Доброволецът под прикритие ще отделя всеки ден по два часа от времето си, за да обикаля магазините. Срещу това няма да получава възнаграждение. Мотивът да помага на Агенцията по храните е, че често го лъгали в магазините.
Всеки пенсионер като Михаил може да стане доброволец под прикритие. Агенцията по храните има само едно изискване към кандидатите - да са интелигентни.
„Най-вече ще разчитаме на хора, които са работили или познават материята като бивши здравни работници, дори и пенсионери да са”, обясни директорът на БАБХ-Пловдив Иван Шиков.
Всеки одобрен доброволец ще премине специално обучение преди да тръгне по магазините.
Доброволците няма да могат да пишат актове, ако установят нарушения в магазините. За всяка нередност те ще трябва да информират инспекторите в Агенцията по храните.
Реакциите на търговците са полярни. Според едни това е добра идея, а според други - не, защото клиентите под прикритие нямало да са обективни.
Пенсионерите под прикритие масово тръгват на проверки по магазините още за великденското пазаруване.
Повече гледайте във видеото.
Репортер: Благой Бекриев