Кризата в Украйна може да предизвика предсрочен вот у нас, коментира Ройтерс

България отдавна е аномалия в Европа – страна от Европейския съюз и НАТО, която обаче се чувства близка с Русия. Това напрежение се изостри от конфликта за Украйна и много българи се чувстват под натиск да избират между Москва и Брюксел, коментира в анализ агенция Ройтерс.

 

Страната е силно уязвима за последствията от Кримската криза в сравнение с други. Много бивши комунистически държави в ЕС запазиха връзките си с Русия, но България е различна, защото вижда Москва като приятел. И ако се вземат ведно икономическите и културните й връзки, тя е вероятно най-близкият до Русия член на Евросъюза.  

 

София обаче подкрепи първоначалните санкции на Брюксел и заяви, че няма да налага вето на нови наказателни мерки. Външният министър Кристиан Вигенин отбеляза, че страната му е сред най-уязвимите от кризата – нещо, което е изяснила пред партньорите си. И разбира се, най-голямата заплаха е свързана с енергийните ресурси.

 

“Троянският кон” на Русия

 

България се смяташе за един от най-податливите на влияние съюзници на Москва в съветски времена и до ден днешен лидерите й трябва да отблъскват обвиненията, че страната е „Троянски кон” в Европейския съюз, който тайно работи в интерес на Кремъл.  

 

Съюзът й от Студената война остави дълбок икономически отпечатък върху балканската страна, която е почти изцяло зависима от руските енергийни доставки. Тя купува над 85% от природния си газ от „Газпром”, единствената й петролна рафинерия се контролира от „Лукойл”, а ядрената й централа работи с руско гориво. Въпреки че България се присъедини към НАТО преди 10 години, българската армия е също така зависима от Русия за ремонти и резервни части за своите самолети и танкове, съветско производство.

 

Русия е вторият търговски партньор на България и налагането на строги икономически санкции на Москва ще засегне около 2 000 български компании, в които работят около 80 000 души, които зависят от бизнеса с Русия. Руските туристи са енергийният източник на българския туризъм, който осигурява около 13% от БВП на страната и това поражда страхове от онова, което може да се случи, ако ЕС ограничи пътуванията на руснаците в Съюза. Около 700 000 руски граждани са посетили българското Черноморие миналата година.

 

Опасенията за икономическите щети от продължително противопоставяне с Русия, съчетани с носталгията по комунизма сред по-възрастните и нарастващото разочарование от ЕС, предизвикаха призиви за сближаване с Москва. Връзките на България с Русия, с която има близък език и споделя кирилицата, са вплетени в градския пейзаж на София. Най-известният паметник в града е катедралният храм „Св. Александър Невски”, построен като благодарност за десетките хиляди руски войници, загинали в бой за свободата на България, отбелязва Ройтерс.

 

Предсрочни избори?

 

Опасността за правителството идва от това, че националистическата партия „Атака”, на чиято подкрепа разчитат социалистите, за да се задържат на власт, може да изпълни заплахата да оттегли неофициалната си подкрепа, ако София подкрепи допълнителни санкции на ЕС срещу Русия. Левицата може да изгуби и вота на свои привърженици, разгневени от подкрепата на кабинета за санкциите.

 

Управляващата БСП, в която има силно проруско крило, беше засегната от вътрешни противоборства, дори преди събитията в Украйна и може да загуби гласове от отцепила се фракция на евроизборите през май. Дясната партия ГЕРБ вероятно ще се окаже победител на вота за евродепутати – развитие, което може да предизвика предсрочни избори наесен.

 

Улични протести вече свалиха предишното правителство и могат да повалят сегашната администрация, която оцеля след три вота на недоверие. Пореден пристъп на нестабилност може да затрудни още повече така необходимите социални и икономически реформи в най-бедната страна-членка на ЕС.