Според статистиката броят на децата е два пъти по-голям от броя на семействата кандидати

 

Според официалната статистика броят на децата, чакащи осиновяване в България е два пъти по-голям от броя на семействата, които искат да ги осиновят. В същото време бъдещите родители чакат години наред, за да имат дете.


Галина и Ивайло - семейство Калайджиеви, засега двучленно. Макар че най-съкровеното им желание е домакинството да се увеличи. Заедно са от 7 години след 6 неуспешни опита инвитро са взели решение да осиновят дете.


„Оттук нататък ни се създадоха по-големи пречки, отколкото преди да вземем това решение. имам предвид, че мислехме, че нещата ще станат по-бързо, но вече 2 години седим и чакаме обаждане за осиновяване”, казва Галина Калайджиева.


На пръв поглед критериите за желаното дете не са много, но се оказва, че за две години нито едно не отговаря на тях.


„Първо да бъдат клинично здрави, там, не знам през какви прегледи минават, да не се налага един или и двамата да напускаме работа, за да гледаме болно дете. Другият критерий е да бъдат до 3 години - няма значение колко са наб рой - две, три, брат сестра, пол. Третият критерий е да не бъдат от ромски произход”, добавя Ивайло Калайджиев.


Галина и Ивайло са имали две предложения - и в двата случая децата не са отговаряли на критериите - едното е било болно, а другите две - доста по-големи. В същото време не разбират статистиката, че децата са повече от семействата.


„След като е така, защо не стават по-бързо нещата. Защо две години се налага ние да чакаме. Къде са тези деца - и те имат нужда от семейство и ние като семейство, което желаем да осиновим дете, искаме да дадем бъдеще на дете, което е в някой дом примерно .не знам защо така се къса нишката и защо няма някаква по-бърза схема за осиновяване на дете”, пита Галина Калайджиева.


Семейството вече е убедено, че разказите за корупция в социалната сфера не са само празни думи.


„Наистина никой не е казал дайте ни пари, но при едни става бързо, при други става бавно”, казва Ивайло Калайджиев.


„Но чувала съм от други хора, които са казвали, че за да станат нещата, трябва да приготвите една торба пари. Явно не ни е дошъл редът още да ни поискат”, добавя Галина Калайджиева.


Галина и Ивайло искат системата да стане по-експедитивна и опростена, за да случват нещата.


„Много голяма част от децата, вписани в регистъра за осиновяване, не са в институция, а се отглеждат в приемни семейства и това дава една по-добра адаптация не детето. Улеснен е процеса за изграждане на връзката родител – дете”, коментира в студиото на „Събуди се” Детелина Котевска, началник „Дейности и мерки по закрила на детето", в АСП.


На въпрос дали има случаи на корупция при осиновяването на деца, Котевска заяви: „Решенията, които се вземат от един колективен орган – съвета по осиновяванията. Правени са прокурорски проверки. Такива случаи не са установени”.


Бившият социален министър Христина Христова сподели, че много хора вече се съгласяват да осиновят дете, носещо антропологичните черти на ромската общност.

 

По думите на Котевска трябва да се уважава желанието на кандидатите какво дете искат да осиновят, съответно на каква възраст, дали да бъде с увреждания или не и други.


Запитани дали трябва да отпадне тайната на осиновяването, Калина Крумова заяви: „Това е въпрос на личен избор”.


Повече по темата гледайте във видеото.


Репортер: Димитър Иванов