Може ли Европа да се разбере с авторитарни лидери?

Наистина ли целият свят впери поглед към Варна?

„Дали Брюксел или София вярва на сълзи? Аз съм съгласен, че срещата е един безспорен успех. Диалогът с Турция трябва да се продължи, защото там има един режим, но той не е вечен”, каза бившият генерален консул в Одрин Георги Димов.

„Има две новини в световните медии – едната е за последствията от отравянето на Скрипал, експулсирането на руски дипломати в цяла Европа, а другата новина, свързана с Турция – изявлението на Себастиан Курц, който иска прекратяване на преговорите за членство на Турция в ЕС. Новината от Варна не беше сред първите на световните агенции, но безспорно от българска гледна точка това е постижение за България”, заяви международният анализатор Весела Чернева в студиото на „Здравей, България”.

Захариева за срещата във Варна: Тонът беше изключително конструктивен

„Това е похват, който сме виждали много пъти преди с други държави с авторитарни лидери, и все пак тонът беше доста по-конструктивен, отколкото можеше да се очаква, предвид факта, че само дни преди това имаше военни кораби в Средиземно море, които се опитваха около Кипър да спрат проучванията за нефт и газ”, коментира Весела Чернева.

РЕЗУЛТАТИТЕ ОТ СРЕЩАТА: Затопляне на отношенията ЕС-Турция

„Независимо от това колко малко европейците харесват Ердоган, което е доста очевидно, все пак те трябва да могат да говорят с него. За Ердоган тази среща е важна, защото тя му даде глътка въздух – Турция е в доста лоши отношения със САЩ, самотна е на терен в Сирия. Турция има нужда да може да говори с Европа”, добави тя.

„Това за душевните граници дали е говорено с него, можем само да гадаем. Другият въпрос е, че нашите душевни граници, особено на вчерашната дата – Деня на Тракия, са много по-богати и дълбоки. Това г-н Ердоган трябва много добре да го знае. В тези душевни граници не влиза само Кърджали, а там влизат Босна и Херцеговина, Черна Гора, Косово, Албания, Крим, Уйгурския регион в Китай. Другото - ние трябва да видим какъв е генезисът и основната причина. А основната причина са предстоящите догодина избори в Турция, които са съдбоносни за сегашния режим. Те са избори 3 в 1 – местни, парламентарни и президентски. Никак не е сигурно, че Ердоган ще спечели. Именно затова в момента в Турция управлява ислямиският национализъм или национал-ислямизъм. Без националисти на Ердоган му е ясно, че няма да спечели”, заяви бившият генерален консул в Одрин.

Ердоган: Надявам се лошите отношения между Турция и ЕС да са в миналото (ВИДЕО+СНИМКИ)

„Над 80-90% в нацията са против Америка. Същия процент подкрепят военната операция в Африн. Това е милитаризация на общественото мнение. Това е най-опасното за нас”, подчерта Димов.

„Едно наше проучване показва, че 16 от 28 европейски правителства смятат, че е важно с Турция да може да се говори и не искат да приключват преговорите, но може би ще оставят замразен статутът на Турция по отношение на присъединяването. Две трети от европейските граждани са против разговори с Турция за присъединяване”, каза Весела Чернева.

Юнкер: Аз съм гарант, че преговорите за Турция в ЕС ще продължат (ВИДЕО+СНИМКИ)

„Това зависи от нас”, каза тя относно констатацията, че авторитарните лидери често се налагат над демократичните. „Време е Европа да укрепи не само физическите си граници, но и душевните”, подчерта тя.

И добави, че трябва да пазим европейските ценности в рамките на ЕС, макар и може би да не са валидни за останалата част от света.

„Светът е доста по-хищен, отколкото беше преди десет години”, заяви Чернева.

ВСИЧКО ЗА СРЕЩАТА "ЕС-ТУРЦИЯ" ЧЕТЕТЕ ТУК

За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК.