Засягат ли те производителите на малки количества?

Затвор за производство и търговия на нелегални цигари и алкохол. Промените в Наказателния кодекс бяха гласувани от депутатите на първо четене и предвиждат от 1 до 10 години лишаване от свобода. Промените криминализират нелегалното производство на алкохол и цигари. Въпреки че се отнасят за големите производители, обикновеният човек също се притеснява дали няма да се окаже, че едно невинно продаване на бутилка домашна ракия ще бъде престъпление.

Запечатаха два винпрома, проверяват всички производители

Никола Бенджов е на 79 години и вари ракия всяка година. Казва, че е по-евтино, а и винаги знае какво има вътре. Той често подарява от спиртната напитка на свои близки, но понякога и продава. 

"Не мисля, че това е престъпление. Произвел съм я с парите и труда си", категоричен е Бенджов.

Председателят на правната комисия в Народното събрание Данаил Кирилов беше категоричен, че малките производители могат да бъдат спокойни, защото те са извън обхвата на този закон. Промените бяха инициирани по настояване на прокуратурата след акциите срещу нелегалното производство на алкохол и цигари от последните месеци.

Гастроентеролог: Алкохолът има и благоприятно влияние върху човека

"Целта беше да се обхванат всички случаи на подготовка и действия, които водят до създаването на акцизна стока", заяви Кирилов.

Още по темата гледайте във видеото.

Репортер: Димитър Иванов

Новините на NOVA - вече и в Instagram, последвайте ни.  За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК. 

Редактор: Ахинора Рангелова