Голямата българска спортистка почина на 16 август

Стотици опечалени, приятели, свързани и несвързани с баскетбола, изпратиха Пенка Стоянова в последния й мач. Легендата на женския ни баскетбол почина в петък след дълго и тежко боледуване в Пловдив, съобщава БФБаскетбол. 

Поклонението се проведе на най-близкото до Стоянова място – баскетболната зала „Строител“ в Пловдив, където години наред тя редеше кош след кош и водеше любимия си „Марица“ към победи, върхове и титли.

Съболезнователни речи пред събралите се опечалени произнесоха кметът на родния град на Стоянова Карлово д-р Емил Кабаиванов, заместник-кметът на Пловдив Георги Титюков, президентът на БФБаскетбол Георги Глушков и един от историографите на баскетбола в България Станко Стоянов. Бяха прочетени съболезнователни адреси от Министерството на младежта и спорта и Олимпийския комитет. Венци изпратиха от ФИБА Европа, десетки клубове, училища и организации.

Напусна ни баскетболната легенда Пенка Стоянова

Д-р Кабаиванов обяви, че една от новоремонтираните зали за баскетбол в Града на розите ще носи името на наречената Царицата на баскетбола Пенка Стоянова.

Родена на 21.01.1950 г., в град Карлово, баскетболната й визитка е повече от впечатляваща. С изявите си по терена, с усмивката си, с позитивността и съветите си тя остави огромна незаличима диря в сърцата на всички баскетболни фенове не само у нас, но и в Европа и света.

С националния екип е сребърна медалистка от Олимпийските игри в Москва, СССР, през 1980 г., и бронзова от Игрите в Монреал, Канада, през 1976 г. Участва в 8 европейски първенства. Сребърна медалистка е на шампионата във Варна, България през 1972 г. и бронзова от Клермон Феран през 1976 г. Има 8 първи места от участие в 12 балканиади и още 2 трети места на младежки фестивал и универсиада. Три пъти (през 1972, 1976 и 1981 г.) е включена в сборния отбор на Европа, на който е и капитан. Има второто място на световния фестивал в Лима, Перу, през 1973 г. и в световните игри на турнира "R. W.  Jones” в Тайпе, Тайван, през 1983 г. с втория  отбор на  Италия.

Трикратна шампионка на България с отбора на ,,Марица“ (Пловдив) през 1971, 1973 и 1974 г. с треньор Тенчо Начев. По четири пъти е сребърна и бронзова медалистка в първенството на България по баскетбол. С родния си клуб е и два пъти финалист за купа ,,Лиляна Ронкети“ – през 1979 г. и 1980 г. В националния отбор има записани 580 мача. Била е капитан на всички държавни гарнитури, а от 1974 г. до 1981 г. е капитан на представителния женски национален тим, в който е включена за първи път за Световното първенство в Прага, Чехия, през 1967 г.

Пенка Стоянова е първата българска баскетболистка, която играе професионален баскетбол в чужбина. От 1981 до 1983 г. е състезател на италианския ,,Рома“. Включвана е в символичните петици на Европа от вестник ,,Кориере дело спорт“. През 1969 г. е наградена лично от президента на Италия на големия международен турнир в Авелино. Два пъти е избирана за спортист №1  на годината на Пловдив  През 1985 г. в нейна чест се организира за първи път бенефисен мач между националния тим на България и сборен отбор на Европа.

Почетен гражданин на град Карлово от 1985 г. и на град Пловдив от 2000 г. Тя е сред факлоносците на олимпийския огън за игрите в Атина, Гърция през 2004 г. През 2007 г.  е включена в списъка на ФИБА от 35 състезатели, допринесли за развитието на световния баскетбол през второто петдесетилетие на 20-ти век.

Новините на NOVA - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК.