Акцент в разговора им беше насърчаването на контактите между бизнеса на двете страни

Български стипендии за студенти от Камбоджа договориха премиерът Борисов и камбоджанският му колега, който е на посещение у нас. Двете страни се разбраха 10 души годишно да получават подкрепа, за да учат в български висши училища. Посещението на премиера Хун Сен е първото на висше държавно ниво от 38 години насам. Двете делегации подписаха споразумения в няколко области, а Камбоджа ще възстанови и дейността на посолството си в София. Утре Борисов ще вземе участие в Европейския съвет в Брюксел.

"Оценяваме значението на отношенията на традиционно приятелство и взаимноизгодно сътрудничество между България и Камбоджа“, заяви министър-председателят Бойко Борисов по време на срещата си с премиера на Камбоджа Хун Сен, който е на официално посещение у нас.

Българският премиер изтъкна, че догодина ще отбележим 60-годишнина от установяването на дипломатическите отношения между двете страни, съобщиха от правителствената пресслужба.

За традициите в двустранните връзки свидетелстват завършилите в миналото висшето си образование у нас над 100 камбоджански граждани, които днес заемат ръководни позиции в различни сфери на обществения живот в Кралство Камбоджа. „Радвам се, че и във водената от Вас делегация има такива камбоджански граждани, което е ярък знак, че българските висши учебни заведения предлагат качествено и конкурентно образование“, обърна се премиерът Бойко Борисов съм госта си Хун Сен.

В хода на разговора двамата министър-председатели заявиха готовност да работят за активизиране на двустранното взаимодействие и за разширяване на политическия диалог между България и Камбоджа. Посещението на премиера Хун Сен е крачка именно в тази посока, бе отбелязано по време на срещата.

Акцент в разговора между Бойко Борисов и Хун Сен бяха възможностите за разширяване на двустранните икономически връзки, насърчаването на контактите между бизнеса на двете страни и развитието на двустранни инвестиционни дейности. Бе дискутирано също конкретно сътрудничество в областта на културата, вътрешните работи, туризма.

От българска страна бе посочена готовност за обсъждане на възможности за съвместни действия и в области като регионално развитие и благоустройство, опазване на околната среда, обмяна на опит и експерти, както и организиране на обучения на енергийни специалисти, тъй като страната ни има сериозен опит в електроенергийния сектор.

„При насърчаването на отношенията ни в областта на образованието, най-ефективният модел за реализирането му е установяване на пряко сътрудничество между университетите от двете страни, тъй като те са автономни“, каза още премиерът Борисов пред госта си.

Медийната среда, положителните тенденции в икономическото развитие на България и привличането на голям стратегически инвеститор от Германия. Това бяха част от темите, които премиерът Бойко Борисов обсъди по-рано през деня с генералния директор на "Дойче веле" Петер Лимбург.

"Обсъдихме дейността на медията в България. Категорично заявих, че в България правителството не се меси в работата на медиите. Запознах го с положителното развитие на икономиката на България – рекордно ниска безработица, рекордно висок износ, ръст на БВП с 3,5%. Представих му част от множеството немски заводи в страната и му разказах за преговорите, които водим за привличането на голям стратегически инвеститор от Германия", обясни Борисов.
 

Новините на NOVA - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.