Годишно в града четирите общинския „паяка” вдигат между 10 и 12 000 автомобила

Скок на глобите за неправилно паркирали автомобили в Бургас. От средата на февруари нарушителите ще плащат повече за вдигането на колата с „паяк”. Общинските съветници се мотивират с това, че санкцията не е актуализирана от 8 години.

Според приетото решение на последната сесия на Общинския съвет в Бургас глобите, които нарушителите плащат заради това, че паякът е вдигнал автомобилите им, ще бъдат по-високи. Те ще са според зоната, в която е извършено нарушението, като най-високата ще е 72 лв с ДДС.

Проверяват три бензиностанции и един данъчен склад в Бургаско

Годишно в Бургас четирите общинския „паяка” вдигат  между 10 и 12 000 автомобила. Досега таксата за централната градска част беше 43,20 лв.

„Сега се променя на 55,20 лв. Разлика около 12 лева.Това са най-масовите извършвани репатрации”, посочи директорът на ОП „Транспорт” Андрей Рунчев.

Това е цената за първа зона. Глобите ще са разпределени на 3 зони, в зависимост от отдалечеността от центъра. За втора зона новата цена е 62,46 лв и за трета зона - 72 лв с ДДС.

Защо в малките населени места се плаща повече за храна? (ВИДЕО)

За всички зони средното поскъпване е с около 10-12 лева. От Общинското предприятие „Транспорт” обясняват, че актуализация на цените не е имало от 2012 година.

Бургазлии обаче не са съгласни с новите цени, „Смятам, че не трябва да има увеличение, защото хората няма къде да паркират. Проблемът трябва да се реши с подземни паркинги или както е на Запад - с високи паркинги, на които хората да има къде да спират”, смята Февзи Халилов.

„Всичко, което е свързано с допълнителни разходи, не е нормално. От друга страна, трябва да шофьорите бъдат дисциплинирани. Монетата има две страни”, добавя Диана Цинцарска.

Асоциацията на заведенията: Протестът ни беше яхнат политически

„Недоволство със сигурност ще има. Става въпрос за цена, която се плаща от нарушители на определени правила”, посочи Андрей Рунчев.

От общината са категорични, че разликата от новите такси ще отиде за аткуализиране на заплати, осигуровки на служителите, както и да модернизиране на техниката.  

Репортер: Цеца Алексова

Редактор: Георги Генов
tracking tracking tracking tracking tracking tracking tracking