Инцидентът през октомври 2021 г. разтърси ромите в Гърция
Профилиране на расова основа и насилие - ромите в Гърция многократно са ставали жертва на нападения от страна на полицията.
Има и смъртни случаи. Много хора в страната изразяват солидарност с жертвите, но борбата с расизма изисква от обществото да погледне критично на себе си. А това не е лесна задача, разказва репортерът на “Дойче веле” Флориан Шмитц.
Отново и отново Янис Сабани гледа възстановката на преследването с полицията, което завършва фатално за 18-годишния му син Никос. Повече от 30 изстрела произвеждат полицаите по двама млади роми. Подозрението е - кражба на автомобил. За Сабани всичко е ясно - синът му е жертва на расистко престъпление. Реакцията на полицията е била необоснована.
Проект помага в развитието на деца от бедни семейства
"7 полицейски мотоциклета! Какво са правили? Децата не бяха въоръжени. Не са хвърляха камъни, нищо. Полицията уби 18-годишното ми момче. Искам само справедливост за него и за децата му. Искам полицаите да са зад решетките", заяви Янис Сабани, баща на жертвата.
Инцидентът през октомври 2021 г. разтърси ромите в Гърция. Сега още един 16-годишен ром е убит от полицейска стрелба, след като не платил 20 евро за бензин. Хората съобщават, че расовото профилиране и полицейското насилие срещу тях са част от ежедневието. Но ситуацията се влоши, след като правителството в Атина увеличи полицейските сили. За мнозина е ясно, че министър-председателят Кириакос Мицотакис е отчасти виновен за трагичните инциденти.
"Сега има още 2000 полицейски мотоциклета срещу нас. Всичко това е дело на Мицотакис", каза бабата на жертвата Анна Сабани.
Шварценегер в Аушвиц: Нека заедно победим предразсъдъците и да сложим край завинаги (ВИДЕО)
За 30-годишния Стелиос Прасос убийството на Никос Сабани е повратен момент. В продължение на месеци той следи семейството с фотоапарата си. Представата на хората за ромите в Гърция се формира от стари предразсъдъци, които постоянно се възпроизвеждат в медиите. При срещите си със семейството на Никос Прасос преодолява и собствените си бариери. В борбата срещу расизма не е достатъчно просто да изразяваме мнението си. Важно е също така да се подложите на критичен анализ.
"В този проект се опитвам да прекарвам много време със семейството, за да разчупя стереотипите, на които ме е научило обществото, в което съм израснал. Опитвам се да разбера как живеят хората и най-вече как се чувстват, как се справят със загубата на сина си, как скърбят и как се изправят достойно срещу съдебната система", каза Прасос.
„Пресечна точка”: Какво е необходимо за интеграцията на ромската общност
Янис Сабани се грижи за децата на сина си. За тях той иска по-добър живот, образование и постоянен дом. И се надява, че порочният кръг на омразата и насилието най-накрая ще бъде прекъснат.
Новините на NOVA - вече в Instagram, Twitter, Telegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.
Редактор: