Снимка: БГНЕС
Правителството ще отпусне помощи в подкрепа на засегнатите
Обявиха бедствено положение в няколко населени места във Врачанска област. Пострадали от поройните дъждове са и селища от Предбалкана, в Монтанско и в Искърското дефиле. Наводнени къщи имаше и в Нови Искър край София.
Правителството ще отпусне помощи в подкрепа на засегнатите от наводненията домакинства. Министерството на труда и социалната политика създаде организация още в рамките на месеца пострадалите да могат да получат еднократната помощ в размер до 1512 лв.
В Община Враца падналият дъжд е около 70 литра на квадратен метър за последното денонощие. Сериозни проблеми има в Лиляче, Долно Пещене, Баница, Чирен.
Обявено е бедствено положение в Община Криводол и още 4 малки населени места. Причината са наводнени дворове и сгради.
Проблеми има и в Община Мездра. Там обявиха частично бедствено положение за 5 населени места. Проблеми има с пътуването, скъсан водопровод в село Люти дол.
Правителството отпуска помощи на засегнатите от наводненията
В Ребърково водата подкопа гробищния парк. В Горно Пещене хората сами цяло денонощие строиха подпорна стена от чували с пясък. Във Веслец малко ручейче се превърна за минути в пълноводна река и не позволи на хората да стигнат до къщите си.
Наводнение имаше и в Лиляче. А след него са равносметката и сълзите.
„Беше ужас. Но ще се справим. Не го пожелавам на никого”, казва местна жена.
Друг потърпевш разказа, че е изгубил 11 кошера с пчели, един фризер, хладилник.
Водният стълб в някои домове е стигал 2 метра. В над 20 къщи положението е подобно – вода и тиня навсякъде.
Цял ден днес Пожарната изтегляше водата от наводнените домове на хората. Доброволци дойдоха от различни населени места, за да почистват в домовете на пострадалите. Но и за доброволците, и за пострадалите продължаващите валежи бяха поредно изпитание. А държавата обеща да помогне възможно най-скоро.
„Помощта може да бъде отпусната още през месец юни”, каза Иванка Шалапатова, министър на труда и социалната политика.
Частично бедствено положение беше обявено и в град Дунавци. Тази нощ река Войнишка е излязла от коритото си е заляла над 60 къщи, приземни етажи и дворове. 6 души са евакуирани и са настанени в кметството. В придошлите води са се издавили и много животни. Частично бедствено положение е обявено и в община Димово. Снимки в социалните мрежи разкриват мащаба на бедствието там. От общината съобщават за значителни материални щети по инфраструктурата и в частни домове.
Бедствието в части от страната: Обилни дъждове, наводнени къщи и отнесени пътища
14 сигнала за наводнени имоти бяха подадени тази нощ и в Софийско - от района на Нови Искър. Това наложи намесата на пожарникари и аварийни екипи. Те успяха да спрат водата да достигне до домовете на хората. Така се разминаха само с щети в градините и дворовете.
Около полунощ, след продължителен пороен дъжд, дворовете на 4 къщи в квартал „Изгрев” в Нови Искър се наводняват.
„Много страшно, беше вече водата до коляното, майка ми към 1:30 часа ме извика, слязох, помогнах. Оказах помощ. И на баща ми”, разказва Таня.
Страхът върнал и спомените за наводнението преди 18 години.
„През 2005 година пак бяха наводнения. До втория етаж беше влязло, цяла нощ не съм спала”, разказва Таня Накова.
След дъжда заради авария часове наред хората в квартала бяха и без ток.
„Гледаме и животни, почти щяха да се удавят, но успяхме да реагираме, пуснахме ги на сухо”, разказа Иван.
Екипи на столичната община и на пожарната цяла нощ се опитваха да отводнят дворовете.
„В няколко от населените места имаме пропадане на пътни настилки, в други населени места се оплакват граждани, че подпочвените води са високи, започват да приближават къщите и търсят съдействие за отводняване”, заяви Даниела Райчева, кмет на Нови Искър.
В ранния следобед ситуацията в града се нормализира. Според общината обаче не само пороят, а и изхвърлените боклуци са причина реката да излезе от коритото си.
„Влачеха клони, храсти, дънери, гуми, врати от хладилници”, обясни Райчева.
Според хората обаче има и друг проблем.
„Основната причина е че няма канализация в тези улици и водата идва тук. А след 2005 година причината за това наводнение е тази дигичка”, смятат местни.
Заради това хората от квартала искат промяна. А от общината заявиха, че има план за изграждане на канализация, за която обаче няма конкретен срок.
Заради поройните дъждове, стадионът в Своге също остана под вода.
А вечерта от Столична община съобщиха, че ситуацията в засегнатите от обилните валежи райони е овладяна и се нормализира. Екипите на Столична община, под ръководството на кмета Фандъкова са били на 38 сигнала. Те са предимно от район „Нови Искър“ – кв. „Изгрев“, с.Кътина, район „Кремиковци“ – Бухово, с.Яна, район „Витоша“. Екипите на Столичната община и пожарната са отводнявали завирявания, наводнени дворове, мазета, почиствали са наноси, паднали клони и дървета. В дейностите са се включили и доброволци от Доброволното формирование на Столичната община. На терен са били и кметовете на районите „Нови Искър“ Даниела Райчева, на „Кремиковци“ Лилия Донкова и на „Витоша“ Теодор Петков.
Отводняване на улици продължава само в Яна, поради продължаващи валежи. На място са аварийните екипи на общината и зам.-кметът по строителство инж.Ангел Джоргов.
Продължава следенето на речните корита и язовирите, съобщават още от СО. Направени са проверки на дерета и оттоците на Южната дъга на Околовръстен път.
Екипи извършват обходи на терен и се следи обстановката във всички райони.
Новините на NOVA - вече в Instagram, Twitter, Telegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.