Преговаря се и с България с цел да възпира нелегалните чужденци, насочили се към Острова

Великобритания преговаря държави, в които да депортира влезли нелегално на нейна територия чужденци. Тя вече подписа такова споразумение с Руанда.

Новите маршрути за изпращане на нежелани имигранти може би ще бъдат Армения, Кот д’Ивоар, Коста Рика и Ботсвана. Това съобщават английски медии, като се позовават на изтекли от британското правителство документи.

Властите нито отричат, нито потвърждават тази информация, която идва в изключително критичен момент за опитите им да изпратят първи самолети с нелегални имигранти към Руанда. Необходимия за целта законопроект няколко пъти бе прехвърлян между двете камари на британския парламент и в крайна сметка отново бе отложен.

Британският парламент забранява на родените след 2009 г. да си купуват цигари

Десетки чужденци всяка седмица пристигат нелегално в Обединеното кралство с малки лодки през Ламанша. Броят им от началото на годината надхвърли рекордните 5000 души.

„Имиграцията е проблем не само за нас, а за целия свят. Решението е всяка страна да каже какво ще прави. Както вече обясних от тази трибуна, невъзможно е да извършваме незабавно връщане на хора към Франция. Това е нещо, което в момента подлежи на обсъждане. Затова имаме решението за Руанда. Занимавам се с този въпрос повече от десет години. Спомням си делото Чахал през 90-те години на миналия век, когато съдът реши, че не може да се търси баланс между риска за Великобритания, ако опасен терорист остане в страната и за самия него, ако бъде депортиран. Няма такъв баланс”, заяви британският външен министър Дейвид Камерън.

Въпреки невъзможния баланс, Камерън се опита да убеди депутатите да обявят Руанда за безопасна държава в закон. Това се наложи, след като Върховният съд на Великобритания постанови, че африканската страна не е сигурно място за депортиране на чужденци и изпращането им там нарушава международното право и човешки права.

„Има и друг проблем, който не можем да решим. Правителството не може да накара никого да превозва тези мигранти. Не могат да убедят никого. Даже Кралските военновъздушни сили отказват, макар да предполагам, че ще го направят, ако им заповядат. Правителството ще трябва да наеме самолети. Но не можем да намерим авиокомпания, която да върне мигрантите обратно. Хиляди хора чакат, редят се на опашки по летищата. Аз дори знам за една авиокомпания, която в крайна сметка реши, че няма да съсипва марката си, като превозва върнати мигранти към Руанда”, посочи депутат.

САЩ изпратиха исканите гаранции на Великобритания за екстрадирането на Асандж

Още миналата година Лондон плати 100 млн. паунда на африканската държава, за да приеме част от дошлите нелегално на Острова. Никой обаче още не е стигнал до нея заради правни спорове в самата Англия.

„Знам, че има много хора, които са страшно недоволни от този законопроект, защото той e абсолютно долен. Това отчасти e така, защото правителството на консерваторите всъщност потъпква не само човешките права, не само върховенството на закона, но и самата демокрация”, казва депутат.

В опит да се справи с проблема, Лондон предлага дори по 3 000 паунда на чужденец, ако доброволно замине за Руанда. 

Водят се преговори и с редица държави по бежанските маршрути, включително с България, да възпират потоците от нелегални имигранти, насочили се към Обединеното кралство в търсене на по-добър живот.

Не изпускайте ритъма на деня! Последвайте ни в Google News Showcase