Скоростните промени доведоха до протест пред вратите на Народното събрание в сряда вечер

След продължили часове наред дебати парламентът прие промяна в Закона за предучилищното и училищното образование, предложена от "Възраждане". С нея се забранява пропаганда, популяризиране и подстрекаване по какъвто и да е начин, пряко или косвено, на идеи и възгледи, свързани с нетрадиционната сексуална ориентация или определяне на полова идентичност, различна от биологичната. 

В текста за изменението се дава и определение за "нетрадиционна сексуална ориентация" - "различно от общоприетите и заложените в българската правна традиция схващане за емоционално, романтично, сексуално или чувствено привличане между лица от противоположни полове".

154 депутати подкрепиха законопроекта, 8 бяха против, а 9 гласуваха с "въздържал се". По предложение на Георги Свиленски от БСП залата реши депутатите веднага да гласуват предложенията за промени и на второ четене. В последвалото гласуване участваха 200 народни представители, 135 от които се обявиха "за", 57 - "против" и 8 "въздържали се". 

Скоростните промени доведоха до протест пред вратите на Народното събрание в сряда вечер. Активистите заявиха, че са готови да оспорват текстовете в съда. СНИМКИ ОТ ПРОТЕСТА ВИЖТЕ ТУК 

По време на дебатите депутатът от ГЕРБ Красимир Вълчев заяви от трибуната: „Ние смятаме, че нашите деца не трябва да бъдат обект на подобни влияния. Това е една много, много малка стъпка към това, което се предлага. Не казвам, че е грешна, казвам, че е много малка и крайно недостатъчна”.

Елисавета Белобрадова от ПП-ДБ пък определи текста за промените като „невъзможен за разбиране”.

Лидерът на „Възраждане” Костадин Костадинов пък показа от парламентарната трибуна „своеобразен учебник по сексуално образование за деца до 6 години". "Това е първият подобен учебник, но има и такъв за деца до 10 години, както и за деца до 12 години”, допълни Костадинов.

„Който има различна сексуална ориентация, има цялата толерантност на обществото. Но децата са друго. Те трябва да бъдат оставени да се развиват по Божиите закони", коментира Йордан Цонев от ДПС. 

„Долу ръцете от българските деца", каза Корнелия Нинова от БСП. И показа издание, нмаречено "Сексуално здраве за лесбийки и бисексуални жени", което по думите ѝ, се намирало в лекарския кабинет на гимназия и се предоставяло на децата.

Силви Кирилов от ИТН запита: „Въпросът е, докато индивидът е психологически неукрепнал и прави своите избори, тогава ли ще му въздействаме?”.

3 часа по-късно текстовете бяха приети на първо четене. И реакцията на ЛГБТИ-активисти не закъсня. „Това, което всъщност се случи днес в парламента говори за масирана и добре планирана атака срещу ЛГБТИ общността. Подобен закон противоречи на Европейската конвенция по правата на човека противоречи на редица международни договори, по които България е страна”, заяви съпредседателят на ЛГБТИ адв. Деница Любенова.

Междувременно депутатите веднага преминаха към второто четене на закона. „Тези текстове, колеги, не са прецизни. Няма един легален термин, който да не е обект на спор. "Пропаганда в училищата" – такава няма, но щяло да има и ние превантивно трябвало да вземем мерки. Истината, колеги, е, че тук говорим за откровена хомофобия”, съобщи депутатът от ПП-ДБ Явор Божанков.

„Няма никаква хомофобия в това – който е пълнолетен сме толерантни към неговата ориентация, но на децата да се пропагандира – категорично не сме съгласни”, допълни Цонев.

Две парламентарни почивки по-късно текстовете бяха официално приети. Това накара ЛГБТИ-активисти да излязат на протест под прозорците на Парламента. "ЛГБТИ ученици има. Аз съм била такъв ученик. Веднага започнахме да получаваме запитвания дали сега е безопасно да ходиш на училище, ако си ЛГБТИ. Тези въпроси няма да спрат", каза Мануела Попова от Фондация "Билитис". 

Толерантни ли са българите, или дискриминират различните?

По-рано през деня Българският хелзинкски комитет (БХК) призова народните представители да не приемат предложението на "Възраждане". Според комитета то нарушава основни човешки права, включително защитени от Конституцията. Това се казва в становище на организацията, изпратено до председателя на Народното събрание и ръководителите на три комисии. 

Законопроектът „е белязан от некачествена законодателна техника и е неясен, противоречи на Конституцията на Република България, на редица норми на правото на Европейския съюз, на разпоредбите на Европейската конвенция за защита на правата на човека, на Конвенцията на ООН за правата на детето и на Международния пакт за граждански и политически права“, посочват още от БХК в своята позиция.

През юли Даниел Проданов и група народни представители от "Възраждане" внесоха предложението, което цели "да забрани пропагандата на нетрадиционна сексуална ориентация в българските училища и в тяхната непосредствена близост". Целта, според "Възраждане", е "защита на традиционните семейни ценности" и "възпитанието на младите поколения в духа на българската културна и правна традиция".

Тази вечер неправителствени организации планират протест под надслов "Училище за всички", който трябва да се проведе пред сградата на Народното събрание.

Репортер: Мартин Керефейски

Не изпускайте ритъма на деня! Последвайте ни в Google News Showcase