Според него е редно и Комисията по отбрана в НС да се произнесе

Напрежение между институциите, след като вчера беше оповестен докладът на Министерството на отбраната с версиите за смъртта на двамата военни пилоти. Изводите бяха, че става въпрос за „неоправдано висок риск и грешка на летците”. Прокуратурата призова да не се лансират заключения преди да е събран пълния обем доказателства и да са направени всички експертизи.

Остра критика по линия на търсене на отговорност дойде и от президента Румен Радев. Той коментира въпроса по време на честването на Деня на българската авиация. Според Радев преди края на разследването не трябва да се вменява отговорност и да се искат оставки.

МО: Пилотска грешка е причина за авиокатастрофата край „Граф Игнатиево”

Докладът на Комисията в МО не откри проблем в техническото състояние на самолета, в ръководенето на полета или в организацията, а единствено в изпълнението на въздушната фигура. Изнесеният доклад беше силно критикуван и от военната прокуратура в Пловдив, които обявиха, че всякакво изнасяне на данни, докато тече разследването, е нарушение на Наказателно-процесуалния кодекс.

Месец след смъртта на двамата пилоти на самолет L-39, разследването на авиокатастрофата продължава. След като вчера докладът на Министерството на отбраната посочи, че е поет „необосновано висок риск” от пилотите при изпълнението на сложни елементи, днес президентът призова да не се бърза със заключенията.

„Няма как да коментирам хипотеза преди да са научени всички факти относно катастрофата. Вчера от Министерството на отбраната бяха пределно ясни, че са установени непосредствената и съпътстващата причина. Вменяването на отговорност не е обект на тази проверка. Продължава работата на прокуратурата и назначената комисия за цялостна проверка на организацията на летателната дейност във ВВС. Вменяването на отговорност, политическите вмешателства и опитите за искане на оставки, докато работят тези комисии, са неетични и неморални. Не познавам командир, който да желае гибелта на своите военни”, каза президентът.

Румен Радев призова да се установи отговорност по цялата верига.

Той допълни, че летателната работа е високорискова и сложна. „Тя изисква не само умело ръководство от страна на командния състав по планирането, а и всестранно осигуряване. Очаквам комисията от МО да анализира задълбочено не само организацията и подготовката на полетите във ВВС, но и съответствието между заповяданото ниво на способности съгласно регламентиращите документи и целите за способности за НАТО от една страна и тяхното всестранно осигуряване - от друга. Очаквам да се установи тази отговорност по цялата командна верига. Призовавам Комисията по отбраната в НС да се произнесе по случая”, заяви още държавният глава. И поясни, че нальотът на ВСС е крайно недостатъчен.

Какво означава „неоправдано висок риск при изпълнение на фигури от сложния пилотаж”

В момента във ВВС тече пълна проверка по искане на министъра на отбраната Атанас Запрянов. След нейния край ще се реши дали и какви промени в командването трябва да се направят. Като бивш командир на ВВС държавният глава отново напомни, че пилотите ни не летят достатъчно.

„Надявам се, че изтребителите F-16 ще дойдат със съответните регламентиращи документи, които изискват един друг нальот. Крайно време е българската държава да осигури този нальот. Не може да искаме сложни задачи, без да осигурим условията за летците и командирите”, заяви Радев.

Реакция дойде и от военно-окръжната прокуратура в Пловдив, която води разследването.

„Недопустимо и некоректно е преди да бъде събран целият обем от веществени и гласни доказателства и да са изготвени назначените експертизи, длъжностни лица, извън органите на разследването, да лансират в публичното пространство заключения за това чия е отговорността за трагичния инцидент и да вменяват вина на загиналите”, се казва в позицията.

От прокуратурата припомнят, че по закон това може да стане единствено с акт на наблюдаващия делото прокурор.

Дойде и позиция на Министерството на отбраната. От ведомството обясняват, че оказват пълно съдействие на прокуратурата, както и че информацията, представена вчера е на база на данните от протокола на черната кутия.

Тази проверка е независима от съдебното и досъдебното разследване на такива злополуки. Това пишат още от Министерството на отбраната, като уточняват, че установяването на нечия вина или отговорност не е предмет на тази проверка.

Редактор: Габриела Винарова