Новото направление е „Сценични изкуства“

Ново направление във висшето образование у нас е напът, за да запълни кадровия дефицит в театрите. Става въпрос за въвеждането на специалности по „Сценични изкуства“, които да подготвят кадри като художествени озвучители и осветители. Ръководствата на театрите споделят, че от години страдат от липса на обучени специалисти, от които зависи голяма част от магията на театъра.

На сцената изгрява актьорският състав, а една друга част от хората, на които се дължи магията на театъра, остават в сянка - озвучители, осветители и всички останали сценични работници. „Всички малко известни или неизвестни за публиката театрални магии се извършват от хора с подобни професии. Тези, за които най-трудно се намират хора, които да са добре обучени, да разбират театъра като изкуство, не само като да натискат копчета просто, трябва да са и партньори“, заяви директорът на Малък градски театър „Зад канала“ Бина Харалампиева.

Отстраниха служители на Министерството на културата заради скандала с театрите

Сред хората, създаващи атмосферата в салона на Малък градски театър „Зад канала”, са Цветко и Сибин. Двама изминават различен път до театъра. „От 18-годишен съм работил на гардероба, малко, по-малко създадох интерес и любов към музиката и намерих театъра за моето място. И така вече 15 години“, посочи тонтехникът и озвучител Сибин Златарев.

„С театъра стана много случайно. Никога не съм мислел, че ще правя това. Работата сама по себе си е изключително интересна“, разказва осветителят Цветко Грънчаров.

Хора като тях обаче се оказват в дефицит. За да не продължат да изчезват личности на сценичното изкуство, актьорската гилдия и министерства се споразумяха да създадат университетски специалности. „Предвиждаме да разкрием първоначално три специалности: „художествено осветление”, „художествено озвучаване” и „организатор сценична дейност”. Поехме тази инициатива, защото в държавата има голяма необходимост от сценични работници“, заяви ректорът на университета „Проф. д-р Асен Златаров“ в Бургас проф. Христо Бозов.

„Първите студенти, в една благоприятна ситуация, ще бъдат през септември 2025 година“, допълни министърът на културата Найден Тодоров. Дотогава театрите продължават да търсят начини да запазят малкото си, но ценни кадри.