Те са 1/10 от всички американци с право на глас през 2024 г.

Натурализираните имигранти са 1/10 от всички американци с право на глас през 2024 г. Може ли това да окаже влияние върху резултата от президентските избори? Отговорите търси Voice of America.

Имиграцията се очерта като основен проблем на президентските избори през 2024 г. – 28% от американците го определят като проблем №1, пред който е изправена страната. И все пак повишената загриженост по темата идва в момент, когато рекорден брой потенциални избиратели са имигранти.

Към 2022 г. в САЩ има над 46 милиона жители, родени в чужбина, съставляващи близо 14% от общото население - най-високият дял от 1920 г. насам. Изследователският център Pew изчислява, че около 23 милиона от тях имат право да гласуват, което ги прави 1/10 от всички имащи право на глас американци.

В допълнение към нарастващата обща имиграция, данните показват и високи нива на подадени молби за гражданство. Това се дължи на инициатива на администрацията на Байдън за облекчаване и ускоряване на процеса на натурализация на гражданите.

Музика и ... избори: Латино фестивал насърчава латиноамериканците в САЩ да гласуват (ВИДЕО)

Натурализираните гласоподаватели на САЩ са изключително разнообразни като произход. Най-голямата група е на родените в Мексико – 3,4 милиона или 16%. Следват Филипините, Индия, Китай и Виетнам, които заедно представляват още 4,6 милиона.

Но докато азиатските и испаноговорящите имигранти съставляват около 1/3 от натурализираното население с право на глас, само 1/4 от латиноамериканците са родени в чужбина, в сравнение с над 2/3 от гласоподавателите, които са азиатски американци.

Делът на белите имигранти е намалял с времето, въпреки че статистиката за 2022 г. все още не отразява нарастването на пристигащите от Русия и Украйна през последните две години и половина. Чернокожите имигранти пък са с 10% от натурализираните избиратели с право на глас, като повечето идват от Ямайка, Хаити и Нигерия.

Степента на натурализиране също варира значително между различните групи, като тя е най-висока сред имигрантите от Азия и Близкия изток.

Имигрантите от Мексико и Централна Америка имат най-нисък процент на натурализиране, тъй като се сблъскват с по-големи езикови и образователни бариери. Имигрантите от Латинска Америка също са по-склонни да се преместят временно в САЩ, като поддържат по-тесни връзки с родните си страни. По този начин намалява стимулът им да кандидатстват за американско гражданство.

И все пак, докато имигрантите имат по-ниска избирателна активност като цяло, както азиатските, така и испаноговорящите, които кандидатстват и получават гражданство, гласуват повече, отколкото родените в Америка деца на имигранти.

Не е изненадващо, че най-голям брой натурализирани граждани има в четирите най-населени щата - Калифорния, Ню Йорк, Флорида и Тексас, които са дом на повече от половината имигранти с право на глас.

Но като дял от общото население с право на глас, имигрантите са най-представени в Калифорния, Ню Йорк, Флорида и Ню Джърси. Във всеки от тези щати преобладават различни групи имигранти - мексиканци в Калифорния и Тексас, доминиканци в Ню Йорк, кубинци във Флорида и индианци в Ню Джърси.

Въпреки това в цялата страна има значителни популации от гласоподаватели имигранти. Това включва ключови суинг щати като като Джорджия, Аризона, Невада, Пенсилвания, Мичиган и Уисконсин.

Как гласува младото поколение в САЩ (ВИДЕО)

Въпреки нарастващия им брой, въздействието на натурализираните имигранти върху изборите е трудно да се прецени, до голяма степен защото не образуват единен избирателен блок. В исторически план различните имигрантски общности са имали различни политически приоритети. Ирландските имигранти бяха мощна сила в рамките на Демократическата партия през по-голямата част от 20 век, докато кубинската общност във Флорида в продължение на няколко десетилетия е била бастион на антикомунистическата политика в полза на Републиканската партия. И въпреки че испаноговорящите гласоподаватели като цяло са насочени към демократите, бившият президент Доналд Тръмп преди това успя да привлече безпрецедентни нива на тяхната подкрепа.

Дори по въпроси, свързани със самата имиграция, гласоподавателите имигранти често са разделени, посочва VOA. Докато мнозинството подкрепя здравното осигуряване за имигранти без документи и шанс на гражданство за тези, които са дошли като деца, значителна част искат по-строго прилагане на имиграционните закони. И въпреки че почти два пъти повече натурализирани граждани се идентифицират повече като демократи, отколкото като републиканци, има по-голямата част или не са сигурни, или не се чувстват представени от нито една от страните.

Редактор: Цветина Петрова
Източник: Voice of America