Снимка: istock
Те са хората, които впоследствие определят за избран новия американски президент
Какво представлява американската избирателна система и защо често тя е критикувана? Защо е възможно победителят да бъде избран с по-малко реални гласове на гражданите от тези на своя опонент?
В Съединените щати няма пряк избор на президент, така както е например в България. Тоест всеки един гласоподавател не пуска бюлетината си директно за някой от кандидатите, а избира представител в така наречената Електорална колегия. Членовете на тази колегия биват наричани „електори“. Те са хората, които впоследствие определят за избран новия американски президент.
„В Съединените щати ние всъщност избираме президента въз основа на резултата от гласуването на Електоралната колегия. Това е гласуване на 538 делегати. Техният брой съответства на броя членове на Конгреса. Вероятно знаете - те са 435 в Камарата и 100 сенатори. Към тях се прибавят и 3 гласа на Електоралната колегия, които идват от окръг Колумбия. Тази система всъщност произтича от компромис от Конституционната конвенция, когато определена група иска националният народен вот да реши кой е победителят, който ще влезе в президентството. Противниците им пък желаят Конгресът да може да избере президента. Компромисът всъщност е, че сега имаме тази хибридна система и от нея се появява Избирателната колегия“, заяви журналистът от „Асошиейтед прес“ Чад Дей.
ЖИВОТЪТ НА КАМАЛА ХАРИС В СНИМКИ
На практика всеки щат носи определен брой делегати в Електоралната колегия. Принципът е, че тежестта на щата и неговите представители се определя от броя на населението, но въпреки това е възможно кандидатът, получил повече подкрепа в народния вот да се окаже, че не влиза в Белия дом. Това се случи на изборите през 2016 г., когато Хилари Клинтън получи 2% повече сред гражданите, но електорите в колегията бяха мнозинство в полза на Доналд Тръмп.
Заветното число, към което всеки от кандидатите се стреми е 270 делегати в колегията - това е сигурният път към президентския пост.
„Всичко това се различава от много страни по света, където победителят е кандидатът, получил най-много гласове на национално ниво. В Съединените щати е възможно да имате ситуация, в която да спечелите народния вот, но не и да станете президент. Имахме такъв резултат през 2016 г., когато бившият държавен глава Доналд Тръмп загуби сред гласоподавателите, но стана президент благодарение на Избирателната колегия. В тази система често се говори за числото 270. Това е решаващото число. Това е числото, което трябва да получите, за да станете президент. И тези гласове идват от електорите, избрани от народния вот в отделните щати. Във всички щати освен в два, победителят в щата получава всички делегатски места в Електоралната колегия. Има два щата, Мейн и Небраска, които разделят гласовете си в Избирателната колегия“, посочи Дей.
ЖИВОТЪТ НА ДОНАЛД ТРЪМП В СНИМКИ
В американската история има случаи, в които членове на Електоралната колегия, известни като „неверни избиратели“, гласуват за кандидат, различен от този, за когото е трябвало да дадат гласа си. През 2020 година Върховният съд постанови, че щатите могат да наказват или заменят неверните електори, като дори въведат закони, изискващи гласуването за точно определения кандидат. В резултат на това вероятността неверни избиратели да повлияят на бъдещите избори е намаляла драстично.
Ексклузивни анализи и коментари гледайте в специалното студио „Тръмп vs. Харис – Битката за Америка” с водещ Марина Цекова от 16:45 ч. Новинарският канал NOVA NEWS ще направи българските зрители свидетели на всичко важно от изборния ден на живо, директно от Вашингтон.
ВСИЧКО ЗА ПРЕЗИДЕНТСКИЯ ВОТ В САЩ ЧЕТЕТЕ ТУК
Редактор: Камена Георгиева