Първото заседание продължава в петък от 10 ч.

И четвъртият опит да бъде избран председател на Народното събрание се оказа неуспешен.  Издигнати бяха кандидатурите на Рая Назарян от ГЕРБ-СДС, Наталия Киселова от „БСП-Обединена левица“, Петър Петров от „Възраждане” и Силви Кирилов от „Има такъв народ“. След първата процедура по избор никой от тях не събра необходимата подкрепа на първи тур. Депутатите влязоха в зала след 30-минутна почивка. Народният представител от „БСП-Обединена левица“ Борислав Гуцанов направи предложение да проведат още една пауза от половин час, за да се съберат на Председателски съвет. При завръщането си в пленарната зала Силви Кирилов обяви, че първото заседание продължава в петък от 10 ч. 

На първата процедура „Продължаваме Промяната“ и „Да, България“ дадоха вота си различно. От ПП подкрепиха номинацията на Силви Кирилов от ИТН за председател на НС, а ДБ обявиха, че ще гласуват с „въздържал се“

На балотаж отидоха Назарян и Кирилов като събрали най-много гласове след първия вот. И на втория тур обаче най-високият пост в държавата остана незает.

Митов: От ПП-ДБ се стремят не да изберат председател на НС, а потенциален бъдещ премиер

Гласуването на първи тур започна след 12 ч. Номинацията на Наталия Киселова беше отхвърлена след гласуване в зала. От общо 238 народни представители –  50 бяха „за“, 51 – против, а 137 се въздържаха.

Предложението от „Възраждане“ - Петър Петров беше отхвърлено. От общо 238 народни представители 47 бяха „за“, 69 – против, а 122 се въздържаха.

Кандидатурата на Рая Назарян също беше отхвърлена. От общо 239 народни представители – 69 бяха „за“, 133 – против, а 37 се въздържаха.

И номинацията на Силви Кирилов не беше одобрена. От общо 239 народни представители –  67 бяха „за“, 33 – против, а 139 се въздържаха. Процедурата беше прегласувана. 67 депутати бяха „за“, 35 – против, а 137 отново се въздържаха. 

На втори тур Рая Назарян получи 69 гласа "за", 130 - "против" и 38 "въздържал се".

Силви Кирилов пък спечели подкрепата на 98 свои колеги, 42-ма се обявиха "против", а 96-има се въздържаха. Последва прегласуване на кандидатурата му. Резултатите бяха 101 гласа "за", 54 - "против" и 84 "въздържал се".

 

Общият брой на номинираните за поста този път беше с един по-малко, след като ПП-ДБ оттегли техния кандидат Андрей Цеков и обяви подкрепа за най-възрастния народен представител - Силви Кирилов, като „технически председател” и призоваха останалите формации да направят същото. 

ПП-ДБ: Ще подкрепим Силви Кирилов от ИТН за председател на парламента

Дебатът в зала

Преди началото на гласуването в пленарната зала народните представители направиха изказвания, които прераснаха в спор. „Петър Петров е логичният избор за председател на НС. Друг е въпросът обаче дали логиката ще надделее в този парламент. Скептици сме, защото знаем, че решенията са всичко друго, но не и логични. Призоваваме към здрав разум, защото иначе рискуваме отново да правим експерименти“, посочи лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов и се обърна към ПП-ДБ с думите: „Внимавайте как ще гласувате“.

„В тази ситуация сме вече доста време, днес можем да я разрешим. Правилното решение е да изберем най-възрастния за председател, докато се сформира мнозинство. Искам да благодаря за отговорното поведение на ПП-ДБ, които постъпват правилно в случая“, отбеляза депутатът от ИТН Тошко Йорданов.

„В парламента много хора досега са правили избор и те са били видими. Днес на ПП-ДБ предстои да направи такъв, защото при евентуална ваша кандидатура, с наша подкрепа, ПП-ДБ трябва да гласуват с „Възраждане“. А те твърдят, че няма да го направят, което за нас е добре, защото ги виждаме като токсична формация“, отвърна Костадинов.

Главчев: Не съм домоуправител, нито министрите са домсъвет, за да решаваме семейни политически скандали

„Всички добре знаем, че нямаме нищо общо с „Възраждане“. Имаме абсолютно различно виждане за света, те искат да ходят към Русия, а ние към Европа. От друга страна знаем, че е абсолютен срам след поредното заседание да няма избран председател“, обяви съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков.

„България винаги е била част от Европа и недейте да седите по този странен начин и едва ли не да сме навряни някъде в ъгъла. 1300 г. сме част от Европа, не вървим сега към нея. Всички говорите за равноотдалечен кандидат, кой е повече от Наталия Киселова“, подчерта депутатът от „БСП-Обединена левица“ Борислав Гуцанов.


„Искам да предложа по-различен подход. Критерият „най-възрастен“ не може да е работещ. По същата логика можем да изберем най-красивия или най-слабия. Какъв избор можем да направим, като дори не сме изслушали кандидатите? Целият дебат изглежда сякаш избираме бъдещия премиер“, уточни Атанас Зафиров от „БСП-Обединена левица“ и обяви предложението си – народните представители да изслушат всеки един от кандидатите за председател на Народното събрание.

След репликата на Зафиров на трибуната в отговор излезе Йорданов. „Питайте Наталия Киселова защо са решили най-възрастният да председателства Народното събрание. Това е решение на бащите на съвременната Конституция след 1989 г. Слага се такъв човек, защото има най-голям житейски опит. Вие в момента се опитвате да размиете избора. Репликите между ПП-ДБ и „Възраждане“, колкото и да са остри, бяха по същество“, каза Йорданов. 

 

Коментарите след четвъртия неуспешен опит

„Това, което видяхме на таблото при последното гласуване, показа, че председател на Народното събрание може да бъде избран още в днешния ден, ако колегите от „Да, България“ или колегите от БСП преосмислят тяхната позиция, каза пред медиите съпредседателят на „Продължаваме Промяната“ Асен Василев.

„Силви Кирилов събра най-много гласове за председател на Народното събрание, ще разговаряме с БСП и ДБ, те ще трябва да избират“, коментира пред медиите Станислав Балабанов от „Има такъв народ“. Той отбеляза, че изборът е фундаментално важен.

"За пореден път се показа отчетливо, че ДБ и независимият депутат Божанков представляват апендикс на Пеевски". Това каза пред журналисти в парламента председателят на "Възраждане" Костадин Костадинов относно гласуването на депутатите за председател на Народното събрание.

„Битката в пленарната зала е за служебен премиер. Ама айде да го решават и да вървим на избори. Разбрахме, че ако има избори, „ДПС – Ново начало” ще ги спечели – това чухме от тях. Хайде колеги, защо толкова се плашите от тези избори. Нека да вървим на избори и хората да изберат ясно управление. Това вътре е нещастие”, коментира лидерът на „ДПС – Ново начало” Делян Пеевски в кулоарите на парламента. „Искам избори, защото вече трябва да има мисъл за хората”, допълни той.


По думите му изминалите избори са били легитимни. „Тези, които ги оспорват, защо стоят тук? Да стават и да отиваме на избори. Който иска да е премиер, който иска да е вътрешен министър - хайде да ги видим. Стига са бабували нещата по кабинетчетата, да излизаме и хората да изберат един, който да управлява”, настоя лидерът на „ДПС – Ново начало”.

Пеевски призова „хората да наблюдават”. „И на следващия вот да изберат ясен победител, който да поеме отговорност хората да живеят добре и да се грижи за България. Ако сме ние - ще го направим”, даде заявка той.

 

„Нямаме председател на НС заради ДБ и БСП. Това трябва да чуят българските граждани. Канят ни коалицията ПП-ДБ на срещи и в същото време в залата не могат да си урегулират гласовете. Едните гласуват против без аргумент. И когато БСП ясно са зависими от Пеевски, за нас е напълно невъзможно да имаме председател, без одобрението на мафията. Планът МЕЧ продължава да действа, само че днес ДБ и БСП се проявиха и в последния момент и гласуваха против такова решение“, отбеляза лидерът на МЕЧ Радостин Василев и подчерта „При нас позицията е много категорична. Но това, което се случва в ДБ и в ПП, е разцепление. Това е политически субект, който в следващи избори ще се разпадне. Това е сигурно. Те не си говориха сега на Председателски съвет двете крила“.