Разказва „Дойче Веле”

Сингапур – оживен мултикултурен град-държава. Близо 6 милиона души живеят на този малък остров. Той е международен център за търговия и финанси. Чист, безопасен, модерен, богат, зелен. Има много от всичко, което бихте искали. Но има и един проблем - Сингапур няма естествени сладководни ресурси. А се очаква общото търсене на вода да се удвои до 2060 г. Но властите работят по въпроса. Има стратегия, наречена „Четирите национални крана”. Тя включва внос на вода, обезсоляване, местен водосбор и „нова вода”.

Две сделки за внос на вода с Малайзия, сключени през 60-те години, пускат кранчетата. Водата е евтина и милиони литри се изпомпват през границата всеки ден. Но това не е устойчиво решение. Още от началото Малайзия постоянно заплашва да спре водата и спори за цената.

Пет супермодерни инсталации обезсоляват морска вода и осигуряват до 25% от цялото водоснабдяване. Сингапур планира да увеличи този капацитет, за да посрещне 30% от вече удвоените си нужди през 2060 г. Но и това е далеч от самодостатъчност.

Две трети от повърхността на страната се използва за събиране на дъждовна вода – мрежа от реки, канали, дренажи насочва водата в 17 резервоара. А до 2060 правителството иска да използва 90% от земната площ за събиране на дъжд.

А какво правим с водата, която вече е използвана? Цялата дренажна вода се събира, пречиства и използва повторно, доколкото е възможно. Властите строят 206 км водна тръба-магистрала, която струва 10 милиарда долара. Тя насочва градската канализация към съоръжения за култивация и пречистване. След събирането на водата тя преминава микрофилтрация, обратна осмоза и UV лъчение.

Повече гледайте във видеото. То е част от предаването „Истории от света” на „Дойче веле”, което се излъчва всяка неделя от 21:30 ч. и сряда от 22:30 ч. по NOVA NEWS. Не пропускайте материалите на „Дойче веле” и в ефира на „Събуди се” по NOVA всеки уикенд. 

 
Редактор: Ина Григорова