Снимка: БТА/Видео: Архив NOVA
Тя има грандиозни успехи в изявите си на световни музикални сцени
Оперната прима Райна Кабаиванска отбелязва 90-ия си юбилей.Тя е българска оперна певица, работила дълги години в Италия, един от най-значимите сопранови гласове през втората половина на XX век, музикална педагожка и общественичка. Кабаиванска е кавалер на Ордена на Италия, пет пъти най-популярна личност на Италия и два пъти музикант на годината.
В интервю за “На фокус” миналия октомври примата сподели, че никога не е харесвала гласа си и никога не е искала да го слуша, но е имала инстинкт към театъра, там се чувствала силна. Като най-ценното събитие в живота си тя определя театъра. „Времето спира и не тече. Ти живееш с илюзията, че си Тоска, че си (мадам) Бътерфлай. Това е голямо чудо. Това може би дава илюзията за някаква вечна младост”, каза Кабаиванска.
Новият мастърклас на Райна Кабаиванска: Гала концертът е в Софийската опера и балет
Снимка: Getty Images
Райна Якимова Кабаиванска е родена в Бургас на 15 декември 1934 година. Баща ѝ Ячо Кабаивански е ветеринарен лекар, писател, поет и университетски преподавател, а майка ѝ Стайка е учителка по физика. В интервю за NOVA тя сподели, че това, което помни от майка си, е: „Да слушаш”. "Аз се хвърлях в прегръдките на баща си и плачех от майка си, а той ми казваше: „да слушаш майка си”. Бях пълнично дете, но отслабнах през пубертета и запазих фигурата си. Много лакома съм, имам голям апетит и доста си хапвам. Гласът ми бе открит случайно”, разказа още оперната легенда.
Райна Кабаиванска: В театъра времето спира
Снимка: Getty Images
От малка започва да свири на пиано и да пее в Детски хор "Бодра смяна“. През 1957 г. завършва оперно пеене и пиано в Държавната консерватория "Панчо Владигеров“, като учи първо при Людмила Прокопова, а след това при Илия Йосифов. След дипломирането си е назначена в Софийската опера само като хористка, което я амбицира да кандидатства за стипендия за специализация и през 1958 г. заминава за Италия, където учи музика в лицея "Виоти“ във Варчели при вокалните педагози Зита Фумагали, Д. Тес и Мерлини.
Снимка: Getty Images
Малко след пристигането си в Италия Кабаиванска започва да участва в певчески конкурси, а на 4 април 1959 година дебютира в Реджо нел'Емилия с ролята на Жоржета в "Мантията“ на Джакомо Пучини. От 1961 г. е солистка в "Ла Скала“ в Милано и в Софийската опера. Само за няколко години тя се налага на италианската сцена и получава постоянно място в "Ла Скала“.
Снимка: Getty Images
Бележи грандиозни успехи в изявите си на световните музикални сцени, които ѝ донасят световна слава. Пее в Метрополитън опера, Виенската опера, Арена ди Верона, московския "Болшой театър", лондонския "Ковънт Гардън", "Карнеги хол".
Снимка: БТА
Преподавателка е в музикална академия в Италия и в майсторски класове в Нов български университет, голяма част от приходите от концертите си дарява за стипендии за млади музикални таланти. Тя основава и фонд "Райна Кабаиванска“, който отпуска стипендии за млади български таланти.
В майсторските класове на Кабаиванска са се обучавали повече от 200 изпълнители от Европа, САЩ, Южна Америка, Австралия, Азия и Африка. Световноизвестни имена от съвременната оперна сцена – Андреа Каре, Вероника Симеони, Витория Йео, Киара Изотон, Мария Агреста, Мария Радоева, Прити Йенде, Селене Дзанети, Симон Лим, София Соловий.
„С огромно уважение поднасяме поздравления и благопожелания на великата българска оперна певица Райна Кабаиванска по случай нейния юбилей”, написаха от Министерския съвет във Facebok по повод 90-годишнината на оперната певица.
„Безспорен е нейният изключителен принос към оперното изкуство. С величествена осанка, неповторимо сценично поведение и уникален глас Кабаиванска покори световните оперни театри и спечели сърцата на верни почитатели. В ролята си на педагог Райна Кабаиванска успява да предаде на младите таланти любовта към музиката, която е за цял живот”, посочват от Министерския съвет.
Българската оперна певица Райна Кабаиванска беше една от звездите, присъствали миналата седмица на откриването на сезона на миланската опера „Ла Скала“.
Редактор: Мира Мирчева