Вижте проверката на NOVA
Оказва се, че едва ли има домакинство, в което да няма филтърна кана за вода. Колко ефективни са обаче и с кои замърсители се справят най-добре? Радослава от Варна пие филтрирана вода само с колежките на работа. Имала и в дома си, когато ѝ се родил син. "Купих си каната. Ползвах я няколко пъти. Не мога да кажа дали има някакъв ефект", споделя Радослава Христова.
За спорния ефект на каните вече говорят и от "Активни потребители". Направили тест, за да проверят колко пречистена е пречистената вода в каната. "Най-фрапиращите са как прави водата мощен антиоксидант. Това е невъзможно. Или че почиства замърсители, които не би следвало да очакваме във водопроводната мрежа, например нефтопродукти. Твърденията, че намалява микропластмасата е доста невероятно", категоричен е Богомил Николов, изпълнителен директор на Асоциация „Активни потребители“. И допълва: "Не могат да бъдат считани за нещо чудодейно".
Проверяват чиста ли е водата по Черноморието ни (СНИМКИ)
По тръбите за вода у нас има три основни замърсителя, твърдят "активните потребители" - нитрати, активен хлор и желязо. "В нашия тест те се справят най-добре с пречистването на хлор, което общо взето е добре, защото водата масово се хлорира като основен способ на дезинфекция", обяснява Николов.
Най-скъпият консуматив са филтрите. Според “Активни потребители” трябва да имаме едно на ум, когато гледаме колко “живот” им остава. "Бяха установили, че масово филтрите се изтощават доста по-бързо отколкото пише на опаковката. Тоест, ако искаме да сме сигурни, че филтърът пречиства добре, трябва да го сменяме два пъти по-често, което ще ни струва и два пъти по-скъпо", посочва изпълнителният директор на Асоциация „Активни потребители“.
Повече по темата гледайте във видеото.