Кампанията „Подари природа. За нашето бъдеще“ подкрепя пряко тяхната работа
Те пазят хората от мечките и мечките от хората. Наричат се спасителен мечешки отряд, но всъщност са екип от биолози и зоолози от природозащитната организация WWF.
Обявиха нови защитени територии в България по предложение на WWF (СНИМКИ)
Целта на отряда е да реагира при сигнали за проблемни мечки и да работи за ограничаването на конфликта между хора и мечки в рисковите райони на Родопите, Рила, Пирин и Централна Стара планина. Как го правят и кои са най-интересните им случаи разказваме в “Историите на Мария Йотова”. Ако смятате работата на мечешкия отряд за важна, можете да се включите в Кампанията „Подари природа. За нашето бъдеще“, която подкрепя пряко тяхната работа.
Консервационният биолог Александър Дуцов работи за намаляване на конфликта между едрите хищници и хората. "Като всеки хищник, мечката може да създава проблеми и да е опасна. Хранителните ѝ навици понякога я принуждават да влиза в конфликт със собственици на кошери, на домашни животни. Най-сериозният проблем е когато мечката загуби страх от човека, тогава, скъсявайки дистанцията, може да нарани или да убие човек. Обучаваме хората да си пазят кофите за боклук", обясни той.
По думите му понякога се случва да спасяват мечета, останали без майка си. "В природата, за 2 години тя им предава всички нужни знания. Когато едно мече остане без майка през първата си година, е обречено на смърт. В село Костенец например се появи такова, започнало да търси храна сред хората. Извели го извън селото, но то се върнало. Покатерих се по една джанка да го спася. Всички мечки се раждат през януари, тогава е било на няколко месеца. Кръстихме го Никола. Вече е на свобода в природата", разказва Дуцов.
Показаха за пръв път бебе полярно мече в германски зоопарк (ВИДЕО)
Според него слухът и обонянието са основни предимства на мечката. "Ако тя е предупредена, че има човек, няма да се приближи, трябва да вдигаме шум. Разумно е все пак, ако тя е близо, да не осъществяваме зрителен контакт и да не тръгваме панически да бягаме, защото мечките имат инстинкт да гонят плячката си. Те трябват да знаят, че не сте заплаха. Когато се изправи на задните си крака, тя събира информация, незадължително ще нападне", сподели той.
Целия разговор гледайте във видеото.