На дискусия, организирана от Института за развитие на публичната среда, обсъждат предложения за промени в ИК
Предстоящото обсъждане на промените в изборните правила разискваха в ефира на предаването „Твоят ден” по NOVA NEWS Лилиан Никифорова от Института за развитие на публичната среда и Стоил Цицелков от Обединение „Честни избори”.
От Института организират дискусия за промените в Изборния кодекс. „Надяваме се този широк формат да насочи вниманието към реалните проблеми и този път да не се налага да ходим на поправителен”, каза Никифорова. Ще говорим за изборната администрация и необходимите реформи в нея. Ще говорим за нови технологии за гласуване – т.нар. сканиращи устройства и преброителни центрове. Това са най-големите предложения, които изменят логиката на изборния процес. Ще обсъдим и темата за активна регистрация и район извън страната”, заяви Никифорова.
Според Цицелков доста организации не са поканени на тази дискусия. „Такива срещи се случват на много нива”, обясни той.
Киселова: Изборните нарушения се дължат на прилагането на Кодекса, а не на самия текст
„Всякакви технологични нововъведения трябва първо да бъдат тествани, широко обсъдени с всички организации и да им бъде даден период за действие. Всяко нововъведение да бъде прилагано на базата на анализ – какъв проблем ще разреши и до какво ще доведе”, обясни изборният експерт.
Според него е нужно хората в ЦИК да държат изпит за компетенции, за да могат да водят този процес и в друга държава. „Заради начина, по който сега се назначават, те не носят отговорност за своите действия или бездействия”, каза още Цицелков.
Относно предложенията на петте партии за промени в ИК, той заяви, че те не само са взаимопротиворечащи си, а някои формации са внесли идеи, които противоречат една на друга.
Вещо лице на КС: Липсват бюлетините от две секции в София от вота през октомври
„Предложението за активна регистрация е вредно. Това значи, хората да отидат сами в изборния период и да заявят желанието си да гласуват. Тогава мнозина ще отпаднат”, каза той и даде пример с това, че в Румъния в момента, в който човек гласува, системата показва дали той е упражнил правото си на вот и на друго място.
Редактор: Весела Веселинова