Снимка: БГНЕС
Месец след влизането ни в Шенген - рекорден трафик през „Дунав мост” при Русе
Месец след влизането ни в Шенген отчитаме рекорден трафик през „Дунав мост” при Русе. Около 5000 превозни средства преминават ежедневно по съоръжението, като броят им е над два пъти по-голям в сравнение със същия период на миналата година. А магазините и заведенията в Русе се напълниха с румънци. Само пътуване за разходка на отсрещния бряг на река Дунав ли е причина за този наплив или има и други?
Храните в България и Румъния са на почти еднакви цени. Има обаче две стоки, които основно привличат румънците у нас – горивата и тютюневите изделия. При зареждане на един резервоар гориво у нас, румънските граждани спестяват около 50 леи или близо 20 лева. С около 30% по-евтини са тютюневите изделия в България в сравнение с Румъния. Заради това те са може би една от най-търсените стоки. И независимо, че таксата за преминаване на „Дунав мост” в двете посоки е 10 лева, все пак пазаруването, разходката и посещението на някои от българските градове за румънските граждани си остават много ефективни.
След пълноправния Шенген: Отчитат драстично увеличаване на трафика на „Дунав мост” 2
България се превърна в предпочитано място за пазар, след влизането на двете държави в шенгенското пространство, особено за румънците живеещи в пограничните райони. Все повече от тях преминават Дунав, за да заредят резервоара си. Най-значителен ръст има в продажбите на тютюневи изделия. Някои от специализираните магазини дори не смогват с доставките.
„След влизането ни в Шенген има много румънци не само уикенда. Покрай цигарите купуват и алкохол”, споделя продавачка.
В ресторантите около реката и в централната част на Русе вече не могат да се намерят места без предварителна резервация дори и за обяд. Местните ресторантьори ги привличат с традиционна българска кухня. Освен че били платежоспособни, румънците се оказали и приятелски настроени клиенти.
„Весели, усмихнати, опитват се да поздравят на български и ни изпращане на български”, казва Велина Михайлова.
Очакванията на ресторантьорите са лятото да е доста по-натоварено и предвиждат увеличаване на персонала. За разлика от тях, хотелите не отчитат ръст на гости от Румъния. Причината е в това, че повечето румънци предпочитат семейните еднодневни пътувания до Русе.
Затова от местната браншова организация на хотелиерите и рестораньтьорите разработват стратегия за привличане на северните съседи за повече време чрез туристически и кулинарни атракции. От бранша са на мнение, че влизането на двете страни в еврозоната ще даде още по-голям тласък на икономиката, тъй като няма да се налага превалутиране при пазаруване.