Историята е на българин, завърнал се у нас със семейството си от Обединеното кралство

Как един микробус е изряден за движение във Великобритания, а в България се оказа проблемен? Ходенето по мъките за Илиян започва през пролетта на миналата година. Тогава заедно със съпругата си се връщат във Варна след гурбет в Англия. С тях вземат и микробус, който са закупили и ползвали там.

„Реших да си го взема в България, за да ми върши работа за лични нужди. Закупен е в Англия. Там си го управлявам години. Бяха платени абсолютно всички застраховки. Редовен е”, обяснява Илиян Тодоров.

„Пълен абсурд”: Върнаха конфискувана преди 11 години кола, полицията отказа да я регистрира

У нас обаче „Пътна полиция” не смята така. При опит да регистрира микробуса във варненския КАТ, полицаите го задържат заради съмнения, че е краден. Тече проверка, която не потвърждава това, разказва Илиян. „Отидох за продължаване на регистрацията в КАТ-Варна. Оттам изискаха други неща, които не съответстваха. Оказа се, че бусът бил катастрофирал, после е направен ремонт. Отказаха ми от КАТ-Варна да го регистрират”, обяснява Илиян Тодоров.

Според адвокат Илия Тодоров не винаги КАТ може да откаже регистрация на превозно средство заради това, че е катастрофирало, но има и такива случаи. „Когато става въпрос за тежка катастрофа с увредена рама на шасито или някакъв вид тотална щета. Например наводнявани автомобили, автомобили с биозараза, разливане на течности и други хипотези”, обясни Илия Тодоров. 

В позиция до NOVA от ОД на МВР във Варна заявиха, че отказът се дължи на това, че микробусът бил със заличена част от VIN номера е липсвал полимерен стикер с положен VIN номер на мястото, определено от завода-производител.

Междувременно Илиян плаща мито и ДДС за микробуса от около 4 000 лева. След отказа за регистрация той е поискал да му бъдат върнати парите.

„От „Митница”-Варна ми отказаха и предоставиха документ, които никой не може да разбере. Говорих с двама адвокати, те казаха, че такъв казус досега не са имали. Така подарявам на „Митница”-Варна над 3700 лева, които отказват да ми върнат”, коментира Илиян Тодоров.

Потърсени за коментар, от Агенция „Митници” заявяват, че възстановяването на мито не е обвързано с регистрацията в „Пътна полиция”. И уточняват, че искането на Илиян не попада в регламентите за анулиране на митническа декларация.

„Трябва преди да внесем такъв автомобил в България, да проучим какъв тип е талонът, с който ще го внесем, каква е била увредата, дали тя е основателна причина КАТ да ни откаже регистрация”, коментира Илия Тодоров. Така за него остава една-единствена възможност - да се раздели с микробуса в пункт за вторични суровини.