„Фактите са, че еврозоната генерира повече богатство, отколкото ще имаме, ако не сме в нея”, коментира Богомил Николов

Готова ли е България да влезе в еврозоната. Темата в предаването „Твоят ден” по NOVA NEWS коментираха финансистът Левон Хампарцумян и Богомил Николов от „Активни потребители”.

„Мисля, че отдавна сме готови за еврото, още от 2007 година. По една или друга причина така сме питали или така сме се държали, че нещата да не се случат. В момента сме много близо. Надявам се финансовият министър Теменужка Петкова да се представи добре (на срещата на финансовите министри от Еврогрупата в Брюксел - бел. ред), да направи всичко, за да може да изминем достойно последните няколко метра, които са останали до финала”, заяви Хампарцумян. 

На въпрос има ли политическа воля да влезем в еврозоната, той подчерта, че „компонентът тщеславие и политическата гордост ще свършат работа”. „Иначе политиците ни ще бъдат… да използвам модерната напоследък дума „неможачи”. Тоест, влязоха в процедурата, но не можаха да я докарат до край”, обясни финансистът. 

Трябва ли България да влезе в еврозоната и има ли готовност за такава крачка

„Хората трябва да знаят истината - поне дотолкова, доколкото е достъпна. Напоследък виждаме изключително шумно отразяване на бойкота в Хърватия. Това се отрази много добре и създаде възможност за превратно тълкуване, че виждате ли - в Хърватия това се дължи на еврозоната. Абсолютно невярно, защото никой не ни каза, че по официалната статистика за две години доходите в Хърватия са нараснали с 15%. А инфлацията е 4,6%”, заяви Николов. 

И допълни: „Вярно е, че доходите невинаги са достатъчно гъвкави. Но това не отрича факта, че всъщност еврозоната генерира повече богатство, отколкото ще имаме, ако не сме в нея. А това е важното. По-добре е голяма пица, отколкото малка. И както се казва - проблемът да ни е как да разпределим голямата пица. А еврозоната помага за създаване на голяма пица. И това е най-важното, което трябва да знаем”.

Гълъбинов: Ще поискаме конвергентни доклади и ще получим дата за влизане в еврозоната

Хампарцумян обясни и какво ще стане с лихвите и кредитите при влизането ни в еврозоната. „Не е вярно, че ще има скок. Трябва да знаем, че в еврозоната лихвите не са еднакви във всички държави. Те зависят от представянето на икономиката, от конкурентността на банковия пазар. Лихвите зависят от тези неща, а не от системата, с която мерим евро - лев. Защото левът не е самостоятелен от 1997 година. Българският лев е хартиеният костюм на еврото, защото ние сме твърдо вързани за всичко, което става с единната валута”, каза той. 

Целия разговор гледайте във видеото. 

Редактор: Станимира Шикова