По думите на потърпевшите това се равнява на приблизително 2500 кубика
6123,40 лева сметка за вода е получило семейство от село Лесново, Община Елин Пелин. Това по думите на потърпевшите се равнява на приблизително 2500 кубика изразходвана вода. След проверка от ВиК не е установена повреда във водомера. Екипите казали, че проблем няма. Нямало и данни за кражба на вода.
„От три години живеем тук и изведнъж като „гръм от ясно небе” получихме сметка за 2500 кубика”, заяви Явор. Трима различни служители на ВиК посетили адреса и били изумени, твърди семейството.
В момента продължават да текат лихви върху сметката и сумата вече е набъбнала до 6500 лева. „Най-вероятно ще се стигне и до изпращане на съдия-изпълнител”, каза Явор.
Проблемният водомер е взет за проверка от ВиК през ноември 2024 г., след като семейството четири месеца настоявало за това. Сложен им е друг водомер, който обаче се спукал и екипите върнали обратно първия.
Право на отговор от на „ВиК” ЕООД София:
„Репортажът засяга издадена фактура № 1013052923 / 28.08.2024 г., както и направената проверка по сигнал на клиента Явор Саръев. Г-н Саръев има сключен договор за ползване на ВиК услуги за имот, находящ се в с. Лесново – обектът, за който се предоставят ВиК услуги. Издадената фактура е за отчетен период от 03.10.2023 г. до 28.08.2024 г., с изразходени 2 438 куб.м. вода, през който период клиентът не е осигурявал достъп до средството за отчитане, не се е свързал с дружеството, за да предостави самоотчет, нито е подавал сигнал, че не е получавал фактури за използвана вода и съответно не е заплащал за ползваната от домакинството вода за този имот, нито е отговорил на многобройните опити на отчетника за района да установи контакт с него. Количеството вода, отчетено от водомера на клиента, е действително преминало през уреда за отчитане, а годността на уреда е удостоверена от акредитирана лаборатория, която не е собственост на „ВиК“ ЕООД - София - обратно на това, което се твърди в излъчения материал.
По време на репортажа бе изразено силно увреждащо репутацията на дружеството отношение, което създава у клиентите ни чувство за несигурност по отношение на работата на ВиК оператора.
Съгласно раздел втори от Общите условия за предоставяне на ВиК услуги на потребители, обслужвани от ВиК оператор „Водоснабдяване и канализация“ ЕООД София („Общите условия“), потребителят е длъжен да осигурява свободен и безопасен достъп на легитимираните длъжностни лица. Служителят, отговарящ за отчета на абонати на дружеството за с. Лесново, многократно е подавала сигнали за неподсигурен достъп в имота на лицето Явор Саръев.
Представяме хронология на казуса:
След подадена от клиента жалба с вх. № 94Я-00-7 / 01.10.2024 г., дружеството незабавно е предприело проверка по същата.
Техническото средство за измерване (водомер) е демонтиран по надлежен ред, съставен е протокол № 0067155 / 28.10.2024 г. за демонтажа и същият е изпратен за проверка в акредитирина лаборатория. Проверката е извършена от акредитираната лаборатория на ВиК ЕАД, гр. София, което е различно от „ВиК“ ЕООД - София юридическо лице, изцяло самостоятелно и нямащо нищо общо с ръководеното от мен дружество. След извършена проверка от фирма „ВиК“ ЕАД гр. София е издадено свидетелство за последваща проверка на водомер № 1626255, като заключението от извършената проверка е, че водомерът е изправен.
Освен горните предприети действия от дружеството, на място на 13.09.2024 г. е изпратен и екип, който да извърши проверка. За извършената проверка е съставен контролен лист № 0013572, в който е записано количеството потребена вода към датата на проверката, а именно 2541 отчетени по водомер № 1626255.
Използваме възможността да информираме, че изправността на водопроводната мрежа в имота на съответния клиент е негова отговорност и той е длъжен да следи за течове или проблеми, които биха увеличили разхода на вода. В духа на мерките за ефективно водопотребление е редно всеки от нас да следи за начина, по който се разходва вода в неговия имот. Ако е имало теч, то собствениците на имота са били длъжни да предприемат необходимите действия за отстраняването му. Съгласно чл. 8, ал. 4 от Общите условия потребителите поддържат от и за тяхна сметка водомерната шахта, сградната водопроводна инсталация и вътрешната водоснабдителна мрежа след водомерния възел на водопроводното отклонение са собственост на потребителя. При неотстранен теч след водомерния възел дружеството ни не носи отговорност за отчетените количества вода, преминали през доказано технически годния водомер, в следствие на неотстранена авария от страна на потребителя в границите на неговия имот.
В заключение, право на всеки клиент на ВиК дружество е да оспорва консумация и/или издадена фактура за потребено количество вода по законоустановения начин чрез жалба към Комисията за енергийно и водно регулиране или в съда“, заявяват от дружеството.
Повече гледайте във видеото.
Последвайте ни