Обитателите твърдят, че местата, на които им се предлага да се преместят, са негодни за живот

Напрежение в столичния квартал „Захарна фабрика”. След като общината се закани да събори незаконни постройки, обитателите им поискаха отсрочка и се заканиха да организират жива верига. Хората твърдят, че не им е дадено достатъчно време, за да организират преместването си. По техни думи местата, на които им се предлага да се преместят, са негодни за живот.

От рано сутринта багер вече събаряше незаконните постройки, а близо до мястото не се допускаха журналисти. Обитателите в постройките бързаха да изнесат имуществото си от постройките. Полицейското присъствие в квартала е засилено.

Граждани на същия квартал, от години настояват тези постройки да бъдат съборени, защото са опасни, оплакват се и от постоянен тормоз от шум и мръсен въздух заради горене на всевъзможни материали.

Нови незаконни постройки „изникнаха” в столичния квартал „Захарна фабрика”

Заповедта за събарянето на постройките е от 2016 г., но едва на 8 април 2025 г. жителите на улицата са получили уведомление, че трябва да напуснат постройките.
 


„Аз и моите три деца оставаме навън в дъжда. Вместо да са на училище, те са навън в дъжда и събират дрехите си. Около 200 души остават на улицата”,  казват обитателите на постройките.

Математиката на хората и математиката на кмета на район „Илинден” си противоречат. Според Емил Бранчевски голяма част от хората вече са се изнесли.

Общинските жилища не са бонбони, които се раздават”, посочи той. По думите на Бранчевски всички общински жилища не са в добро състояние и имат нужда от освежителен ремонт.

Снимка: Георги Димитров, NOVA 

„Няма връщане назад” - така кметът обобщи ситуацията, а това се хареса на хората, които днес бяха на една улица разстояние, за да изразят одобрението си. „В тези 9 години реално имаха достатъчно време да потърсят друга алтернатива и да не инвестират толкова в живота си тук”, казва Христина Янкулова.

Снимка: Георги Димитров, NOVA 

„Защо общината от 2016 г. досега не се е организирала да настанява поетапно хората, и в момента това да го няма. Тази сутрин беше абсолютна изненада”, казват още живущите в квартала.
 


На фона на калта и трескавото изнасяне, се заговори и за Европа. Жителите казват, че в тяхна защита е пристигнало решение на Европейския съд по правата на човека.

„Дойде едно решение на френски език, но искам да ви обърна внимание, че официалният език в България е българският”, добави кметът на район „Илинден”.

И докато багерите рушаха, хората показаха снимки на общинските жилища, които им предлагали като алтернатива. На тях се вижда, че състоянието им не е добро.

„Не е едно жилище, което има на разположение в „Ботунец“, 16 са. Не всички изглеждат така. Но почти всички общински жилища се намират в такова състояние“, отбеляза Бранчевски. 

Очаква се ромите от „Захарна фабрика“ да бъдат настанени в квартал „Ботунец“, което, от своя страна предизвика ответна реакция на жителите там и на кмета на район „Кремиковци“. По думите на Лилия Донкова прехвърлянето на проблема от един район на друг не следва да се приема като решение.

„Етнически проблем в района няма и не искаме да си го създадем. Някаква инициатива на район „Илинден“. Кметът е решил, че може да настанява без кмета на район „Кремиковци“ – това няма как да се случи“, обясни Донкова. 

„Не е на расова дискриминация, имаме си турци, роми, от всичко си имаме. Но мисля, че ще ни дойдат малко в повече“, допълни жителят на „Ботунец“ Спас Балтов. 

Така общ език не беше намерен, а каква ще е съдбата на ромите от незаконните постройки в „Захарна фабрика“ тепърва ще стане ясно. 
 

Повече по темата гледайте във видеоматериалите.