Снимка: Анна Карадакова, NOVA
В полунощ в „Свети Александър Невски” в София ще започне пасхалната служба
На Велика събота православните храмове у нас се подготвиха за Възкресение Христово. Само след няколко часа в катедралния храм „Свети Александър Невски” в София ще започне пасхалната служба. За първи път тя ще бъде водена от патриарх Даниил.
Информация за вярващите, решили да посетят църквата в полунощ:
Вече е в сила ограничението на движението около църквата. Пропускателният режим е от четирите страни на катедралата. Това ще става на улица „15 ноември”, „Московска”, „Оборище”, както и от булевард „Васил Левски” до източната страна на храма. Достъпът на хора с оръжие, стъклени бутилки и такива във видимо нетрезво състояние ще бъде забранен.
А в Йерусалим този следобед благодатният огън отново слезе на Земята. Това се случва в параклис в центъра на църквата на Божи гроб. Церемонията беше ръководена от патриарх Теофил III. Благодатният огън символизира светлината на Възкресението Христово и вярващите го смятат за светиня. Според поверието - в първите минути пламъкът не излъчва топлина и не изгаря тези, които се докосват до него.
Снимка: БГНЕС
И тази година българска църковна делегация не пътува до Йерусалим заради обстановката в Близкия изток. Благодатният огън се пази в синодалния параклис „Св. цар Борис-Михаил Покръстител ”. Оттам се взима от духовници от различни храмове, а в 23:30 ч. с литийно шествие от патриаршеската катедрала той ще бъде пренесен до храм-паметника „Св. Александър Невски”.
След това българският патриарх и духовниците ще се отправят от олтара на катедралата до сцена пред храма, където ще бъде прочетено евангелското четиво, което разказва за Христовото Възкресение. След изпяването на песнопението „Христос воскресе“ българският патриарх Даниил ще прочете Патриаршеското и Синодално пасхално послание. След това богослужението ще продължи, като в лития духовниците отново ще влязат в катедралата.
На Велика събота в очакване на празника духовниците сменят тъмните си великопостни одежди със светли, евангелските текстове вече заговарят не за смъртта, а за победата на живота. А вярващите подготвят сърцата си за чудото на Възкресението.
„За да се докоснем до радостта на Възкресението ни е необходимо да видим колко е важна вярата ни на първо място”, заяви българският патриарх Даниил.
С чиста радост и надежда в очите благата вест очаква и д-р Борис Комаров.
„Старая се да отворя сърцето си към празника. Имам грехове, които бих искал да се простят, докато съм жив”, споделя той.
Чудото се случи: Благодатният огън слезе от небето над Божи гроб (ВИДЕО+СНИМКИ)
Митрополитската катедрала беше пълна - дори в деня, в който текат последни приготовления за празничната трапеза.
„Това е празникът, в който трябва да се съсредоточим върху духовното, а не върху трапезата. Ако ни води материалното, сме загинали”, смята Ася.
Снимка: Анна Карадакова, NOVA
„Моята майка и баща се занимават с приготовленията, а аз съм тук. Спазвам постите от първия ден. Правя го за нашия Бог”, твърди Ясен.
В приготовления за тържествените богослужения в храм „Света Троица“ в Нови Искър ни посреща отец Лука.
„При моето идване покривът течеше. Направихме частичен ремонт и за момента течове няма, но тъй като самите куполи са с орнаменти, е много трудно да намеря майстор. Има една фирма, която се съгласи да ремонтира цялостно покрива, но сумата, която обяви, е непосилна за нас тъй като надминава 100 хиляди лева”, обясни отецът.
Снимка: Анна Карадакова, NOVA
И в навечерието на най-светлия празник за всички вярващи се надява именно някой от тях да му подаде ръка.
„Без хората, които са тук по никакъв начин сам няма да мога да се справя”, споделя свещеникът.
Благодарение на един от вярващите храмът и дворът около него ще греят в светлина – тъкмо навреме за Христовото Възкресение. А отец Лука таи надежда и за още нещо за миряните, които ще дойдат тази вечер в храма:
„Не просто да си кажат „Христос Воскресе“ и да си тръгнат от храма, а да влязат в храма и да участват в литургията”.
Последвайте ни