Тази година изтичат седем от договорите с фирмите за почистване и сметосъбиране

Столичната община сезира днес Административния съд - София град и Сметната палата за забавените обществени поръчки за сметопочистването на София, съобщиха от пресцентъра на общината. На 26 март те са изпратени за задължително становище преди публикуване от Агенцията по обществени поръчки (АОП), която е трябвало да се произнесе в законоустановения срок - до 9 април.

Васил Терзиев: Готвят ни следващата криза, по-голяма от тази с транспорта

Жалбата до Административния съд и Сметната палата е „против незаконосъобразното бездействие на АОП за извършване на задължителен предварителен контрол, съгласно разпоредбата на чл. 232а от Закона за обществените поръчки (ЗОП)”, уточняват от общината.

„Към настоящия момент така посоченият 14-дневен срок за произнасяне със становище от страна на АОП е изтекъл, като в Столична община няма постъпила официална информация за удължаването му, както и не е налице изрично мотивирано отлагане на произнасянето. Това обстоятелство води до невъзможност за Столична община да продължи с реализацията на цитираната обществена поръчка, която е с изключително обществено значение”, се казва в жалбата.

На 20 май кметът на София Васил Терзиев призова Агенцията, чрез министъра на финансите Теменужка Петкова, за писмено становище по осъществения предварителен контрол на обществената поръчка в срок от три работни дни, които изтекоха днес.

СО глоби две сметопочистващи фирми за публично разкриване на конфиденциална информация

От СО припомнят, че тази година изтичат седем от договорите с фирмите за почистване и сметосъбиране на 20 от 24 района на столицата, което налага да бъдат подписани нови споразумения, след провеждане на обществени поръчки. По закон тези поръчки трябва да бъдат съгласувани с държавната агенция, откъдето бавят становището си по задължителния предварителен контрол за законосъобразност.

Вчера от „Московска” 33 обявиха, че са били наложени глоби в размер на 163 652,25 лв. на двете сметопочистващи фирми, обявили, че е възможно да спрат работа, за разкриване на информация по договорите – „Зауба” ЕАД и ДЗЗД „Грийн Партнърс - БКС”.

От общината посочват, че публичното оповестяване на подобна информация е нарушение на чл. 25 от договорите, според, който: „Изпълнителят няма право да разкрива на лица, различни от наетите от Изпълнителя, каквато и да е информация, произтичаща от или във връзка с Договора, в това число информация, свързана с техническите изисквания или друга информация, предоставена пряко от Възложителя или от оправомощено лице от негово име, без предварителното писмено съгласие на Възложителя”.

Редактор: Георги Генов
Източник: Йоана Димитрова, БТА