Какво пречи на поставянето на пешеходна пътека и светофар
Участък от ремонтираната ул. „Девня” във Варна на практика е почти непроходима за пешеходците. Там преминаването е почти невъзможно, а в близост тренират десетки деца от клубове по ветроходство и кану каяк. Вече месеци наред хората в района настояват да бъде изградена пешеходна пътека, но въпреки инцидентите, които са се случвали там, такава все още няма.
Преди близо година на въпросното място синът на Елена Йорданова е бил блъснат от автомобил. Отивал на тренировка към гребната база. „При инцидента той пада на главата си. Получи сътресение на мозъка. Лечението все още не е приключило. Взима медикаменти. Спортната му подготовка беше абсолютно провалена”, разказа майката на пострадало дете.
След инцидента Елена и други родители и треньори на спортисти, не спират да настояват на мястото да бъде изградена пешеходна пътека. „Имаше насрочено заседание на 10 септември 2024 г., на което беше взето решение, че трябва, препоръчително е дори - да се изгради пешеходна пътека”, заяви Елена.
Монтираха разделителни колчета на опасен път в Ловешко
Оттогава обаче, нищо не се е променило, а всеки, който реши да пресече опасния участък преминава на риск. „Направихме експеримент да пресечем около кръговото. Буквално беше страшно. Трябваше да изчакаме 5 до 7 минути и да пробягаме отделните платна. И аз бях буквално ужасена на какво са подложени дечицата ни”, твърди Боряна Митева.
„Моят син пътува с таксита. Върви пеша по 4 километра, когато няма възможност да вземе такси, тъй като вече го е страх да пресича”, заяви Елена Йорданова.
А всичко това провокира серия от протести. „В крайна сметка тук говорим за спорта на град Варна и за нашата младеж. Ако Варна не си подсигури сигурно пространство на децата да стигнат до спортните съоръжения, за каква младеж и спорт и поддръжка в този град говорим?”, пита Боряна Митева.
Бащата на Сияна: Държавата екзекутира детето ми
От Община Варна обясниха, че забавянето се дължи на множество административни процедури, но и са на мнение, че изграждането само на пешеходна пътека нямало да бъде достатъчно.
„Самостоятелна направа на пешеходна пътека, без светофарна уредба, би било доста по-опасно, отколкото е в момента. Тъй като това е изключително натоварен участък. По ул. „Девня”, където е промишлена зона, доста автомобили се движат. И единственият начин да се разреши това е, чрез направа на светофар и съответно, ако е възможно, и автобусна спирка, за да могат децата да спират по-лесно”, обясни Тихомир Тимов, директор "Инженерна инфраструктура и благоустрояване" - Община Варна.
Поставянето на светофар и автобусна спирка, обаче се оказвала още по сложна задача. „По този случай работим няколко дирекции - нашата дирекция "Инженерна инфраструктура и благоустрояване", ОП ТАСРУД, което отговаря за светофарните уредби на територията на общината, „Градски транспорт” и общинска собственост. Към момента са извършени съответните проучвателни мероприятия. Предстои на заседанието, което ще се проведе във вторник на Общинската комисия по безопасност на движение - всяка една дирекция и предприятие да изразят своето становище около обезопасяване на пътния участък”, заяви Тимов.
Регионалният министър: Предстои основен ремонт на фаталната отсечка, където загина Сияна
А ако и след това заседание има зелена светлина, то срокът за изграждането отново се очаква да е дълъг. „Ще предложим на Общински съвет съответният разход за проектиране и изграждане на този светофар. Като срока е може би до края на годината да се случи. Съответно с проектиране, със узаконяване на този светофар и самото му изграждане.
Търпението на хората обаче, вече е изчерпано. „След като им е била необходима около година да свършат въпросната дейност, защо пропуснаха тази една година, която вече изтече. И защо оттук нататък броят тези въпросни месеци и години, като че ли не разбират за какво става въпрос. Те имаха това технологично време да си свършат работата”, посочва Елена Йорданова, майка на пострадало дете.
И затова, в знак на протест, сами си нарисуваха символична пешеходна пътека.
Последвайте ни