Това е записано в проекта на новия Закон за предучилищно и училищно образование...

Учениците вече ще получават основно образование след седми клас, а не след осми както е в момента. Това предвижда проектът на новия Закон за предучилищно и училищно образование, който беше представен. В училищното образование се предвижда да има и нови етапи.

Средното образование ще започва след осми клас, така  гимназията ще се разделя на два етапа от осми до десети клас. След това учениците отново ще имат външно оценяване.

Следващият етап е от единайсети до дванайсети клас. Просветните експерти запазват и традицията началото на учебната година да бъде на 15-ти септември.

И още новости – от учебната 2016 – 2017  година се предвижда детската градина да стане задължителна за четиригодишните. Децата на две години също ще могат да посещават детска градина.

Поетапно ще се въвежда и целодневната форма на обучение до седми клас, но тя ще бъде по желание на родителите. Учениците в пети клас пък ще могат да преминават в по-горен клас дори, ако имат двойка.
  
\"Предвижда се повтарянето на учебната година до четвърти клас да отпадне. След него пък учениците ще могат да си поемат още малко въздух, защото в пети клас ще имат възможност да преминават дори с двойка. Условието - ученикът да има успех по всички предмети минимум четири\", обясни зам.-министърът на образованието – Милена Дамянова.

Ако идеята влезе в сила, учениците, които са изкарали слаба оценка в пети клас ще трябва да карат допълнително индивидуално обучение по проблемния предмет следваща учебна година.

Ако съответно в шести отново не си положи успешно изпита, тогава има повтаряне на шести клас, поясни още зам.-министърът.

Според ученици и учители условното преминаване от пети в шести клас е необходима мярка.

\"Материалът в пети клас по своето съдържание е доста сложен, от друга страна се преминава в следващ етап на обучение, което е свързано с по-голям брой на учителите - 5,6, 7, за разлика от единствения учител, който ги обучава в начален етап\", на мнение е Диан Стаматов - директор на 119-то СОУ \"Академик Михаил Арнаудов\".

\"Това е честно, защото хората ни дават шанс да се поправим  и така може да не допускаме толкова грешки\", заяви Мартин Георгиев, който е ученик в пети клас.

Проектът залага оценяването от първи до трети клас да бъде само с качествени оценки, а не по шестобалната система. В момента така се оценяват само първолаците.

 

Промените предвиждат да има и обединени училища, които ще бъдат основно в малките населени места. Някои от новостите в образованието ще започнат още то следващата учебна година, а другите ще стават поетапно.

Новите програми, новите стандарти и всичко останало ще влезе в сила за учениците през 2013- 2014, които ще бъдат в първи клас, в пети клас и  в осми клас и респективно с всяка следваща година ще влиза нов випуск, поясни Евгения Костадинова – експерт в МОМН.

И още - ученик ще се става както досега - на седем години. По желание на родителите обаче децата ще могат да започват училище и на шест години. Национално външно оценяване ще има след четвърти, седми и десети клас. Запазват се и матурите за дванайсетокласниците. Остава и идеята оценките на тези изпити да бъдат заменени от точки.

Повече по темата - във видеото.