Оказва се почти невъзможно, защото регистърът на животните е все още недовършен...
Изискване на общината е всички домашни любимци да имат чип. Това от една страна е защита за собственика, който ще може лесно да открие изгубеното си куче. От друга страна е защита и за всички останали. Ако ви нападне домашно животно ще може да откриете собственика му и да си търсите правата.
Проверка на Нова показа, че освен стопанина, никой не може да проследи къде живее дадено куче и има ли платен данък. Направихме експеримент със случаен домашен любимец в парка и проверихме може ли чипът да ни заведе до собственика.
Оказа се, че дори кучето да има чип, не е възможно да открием стопанина.
Със съдействието на ветеринарния лекар си записахме само номера на чипа на кучето. И започнахме да звъним на горещия телефон на столична община.
По подадените ни телефони започнахме да търсим районния еколог на община „Лозенец".
След редица недоразумения, в крайна сметка от общината признаха, че софийският регистър на животните тепърва се прави и от 200 хиляди кучета са вписани едва 1000. Информацията се събирала на хартия. А за това доpринасяли и мобилните екипи, които нанася глобите.
Въпросът защо има санкции и срокове за чиповете при неработеща система остава отворен.
Вариантът да открием стопанина на куче, който съвестно е регистрирал и платил данъка на домашния си любимец, ни връща в миналия век, когато всичко ставаше с разлепването на бележки.