Продължава срещата на върха на НАТО в Съединените щати...
Продължава срещата на върха на НАТО в Съединените щати. Пакистан вся смут, след като отказа споразумение за отваряне на границата си с Афганистан за натовските части.
Към днешна дата е приключил едва първият етап от изграждането на европейската система за противоракетна отбрана. Пълната готовност на щита, който трябва да пази цялата територия на страните от НАТО дори от междуконтинентални балистични ракети, ще протече в четири етапа и ще приключи към 2020-та година.
Какво е участието на 5-те държави от Европа, ангажирани в първата фаза – Турция, Румъния, Италия, Испания и Полша и кога те реално ще се включат в отбранителната система?
На територията на Турция от началото на годината вече действа система за ранно предупреждение от ракетно нападение. Тя трябва да засече ракети, идващи от Иран или други страни от Близкия Изток. В съседна Румъния, на едва 30 километра от нашата граница до 2015 година ще бъдат разположени системи за прихващане СМ-3.
От морски военни бази в Испания и Италия ще тръгват кораби, снабдени с бойни системи, които ще засичат изстреляните вражески ракети. Те ще патрулират в Средиземно море.
В Полша ще бъдат разположени също ракети-прихващачи. Това трябва да се случи до 2018 година. Противоракетният щит ще бъде командван от военновъздушната база „Рамщайн" в Германия.
Общата цена се изчислява на около 200 милиона евро. Русия многократно се обяви против изграждането на противоракетния щит, тъй като го смята за заплаха.
Репортер: Олег Иванов
Гледайте цялата централна емисия на Новините на Нова на сайта на Nova Play.